Žena v čiernom klobúku

Niekedy môžeš byť slepá k tvojim vlastným vzorcom správania, ktoré negatívne ovplyvňujú tvoje vzťahy. Jedným z takýchto vzorov môže byť aj využívanie iných ľudí. Môže sa to javiť ako nevinné správanie, no je dôležité byť si vedomá týchto znakov, ktoré naznačujú, že využívaš iných, aj keď si to možno neuvedomuješ.

Pozrieme sa na niekoľko takýchto znakov, vďaka ktorým sa môžeš zamyslieť nad tým, ako ich prekonať a vytvoriť zdravšie vzťahy s ľuďmi okolo seba.

Niečo za niečo nepoznáš

Stále žiadaš o pomoc, ale nikdy neposkytuješ nič iné na oplátku. Ak sa často obraciaš na iných ľudí so žiadosťami o pomoc, ale nikdy sa nepokúsiš byť pre nich k dispozícii, môže to naznačovať, že využívaš ich ochotu a lásku. Zdravý vzťah by mal byť vzájomný, kde obidve strany prispievajú a podporujú sa.

Ľudia ťa využívajú
zdroj: Unsplash/Jayson Hinrichsen

Zaujíma ťa len to, čo pre teba iní urobia

Ak sa v rozhovore vždy točíš okolo seba a tvojich potrieb, a nezaujíma ťa, čo sa deje v živote druhých ľudí, možno ich len využívaš. Preto je dôležité byť pozorná a empatická voči potrebám a záujmom ostatných.

Nechceš prevziať zodpovednosť za svoje činy

Vždy sa snažíš zhodiť zodpovednosť za tvoje chyby alebo neúspechy na iných. Využívanie ľudí pritom berieš ako nejakého obetného baránka. No mala by si sa naučiť prevziať zodpovednosť za svoje činy a snažiť sa zlepšovať v tom, čo robíš.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife