Chôdza a jej 6 kľúčových benefitov

Chôdza má hneď niekoľko predností, naproti iným cvičeniam. Je prirodzená, jednoduchá a dostupná. Navyše sa jej môžeš venovať kdekoľvek a kedykoľvek. 

Chodenie má pre tvoje telo širokú škálu rôznych benefitov. Od zdravotných prínosov až po redukciu hmotnosti a vyformovanie postavy. Toto sú niektoré z hlavných výhod chôdze.

Chôdza a jej kľúčové benefity

Spaľovanie kalórií

Vedela si, že chôdza je veľmi efektívna pri spaľovaní kalórií? Pri rýchlosti 5 km/h ich môžeš za 30 minút pokojne spáliť aj 150 a viac. Nehovoriac o tom, ako sa toto množstvo zvýši, pokiaľ „pridáš do kroku“, čiže zrýchliš alebo budeš kráčať do kopca. Vďaka chôdzi naozaj jednoducho dosiahneš kalorický deficit, ktorý je pri chudnutí kľúčový.

Formovanie tela

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, chodenie výborne pomáha aj pri tvarovaní rôznych partií. Nielen, že ním získaš krásne nohy a zadok, ale pri správnom držaní tela, spevníš aj brucho či chrbát. A pokiaľ si k chôdzi vezmeš aj nordic walking palice, posilníš tak svaly rúk a ramien.

DASH diéta, chudá žena, chudnutie
zdroj: Unsplash/Christopher Campbell

Zlepšenie metabolizmu a trávenia

Pravidelná chôdza podporuje spaľovanie, a teda zlepšuje metabolizmus. Napríklad, ak sa vyberieš na rannú prechádzku nalačno, môžeš si tým podporiť spaľovanie počas celého dňa. Vďaka tomu rýchlejšie schudneš, ale okrom toho, podporíš aj fungovanie trávenia. Chôdza totižto stimuluje tráviaci systém a pomáha predchádzať zápche.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness