unsplash.com

Každej z nás sa stane, že občas nastane deň (alebo hneď aj niekoľko po sebe), keď sa nedokážeme prinútiť niečo spraviť. Nemáme chuť, náladu alebo motiváciu. Spôsoby ako sa motivovať k dosiahnutiu výsledkov majú základ v psychológii a je možné ich stimulovať niekoľkými spôsobmi.

Určite máš aj ty svoj spôsob, ktorým sa dokážeš posunúť z bodu nič nerobenia. Na každého pôsobí niečo iné. Niekoho motivuje strach či vina z nedokončenia povinností, iných zase pozitívne emócie, ktoré prídu v konečnom výsledku. Ak sa chceš inšpirovať k motivácii, nasledujúce 3 spôsoby sú pre teba!

1. Ver, že máš nekonečnú vôľu

Čo si predstavíš, ak myslíš na svoju motiváciu? Vyzerá tak, že sa ti postupne znižuje a ty sa cítiš unavená? Tento pohľad je celkom bežný a práve on je zodpovedný za to, že tvoja motivácia potom klesá aj v skutočnosti. Štúdiá v roku 2017 zistili, že ak ľudia veria nevyčerpateľnej sile svojej vôle, ktorá má nekonečný zdroj, je menej pravdepodoné znižovanie ich motivácie. Taktiež sa zistilo, že ak ľudia svoje úlohy počas dňa menili, nemali chuť vzdať ich dokončenie narozdiel od tých, ktorí sa jednej úlohe venovali celý deň. Súvisí to s tým, že mozog zaujme nová zmena. Takže ak pracuješ na niečom, čo ti zaberie ešte veľa času, skús si činnosti počas dňa obmieňať. Predstav si svoju motiváciu ako stále bežiaci motor a nie ponárajúcu sa loď.

2. Zmeň svoju stratégiu

Čo udrží ľudí motivovaných? To bola otázka, pre vedcov, ktorí si všimli to, čo sme už mnohí zažili: na začiatku akéhokoľvek projektu sme veľmi motivovaní, ale to postupne upadá. Dôvodom podľa už spomínanej štúdie je to, že ak sme už niekde v strede úlohy, začne sa nám zdať náročná a mení sa zdroj motivácie. To znamená, že sa napríklad začneš učiť po taliansky, keďže ti to príde skvelé a si z toho nadšená. Ale časom sa ti zdá jazyk náročný a tvoja motivácia už rozhodne nie je taká ako na začiatku. V tom čase sa tvoja motivácia mení z pozitívnej na negatívnu – strach z toho, že sa ti budú kamaráti, ktorým si toľko o svojom učení rozprávala vysmievať, ak na tej dovolenke v Ríme nepovieš ich jazykom ani slovo. Aby si sa vyhla tejto zmeny na polceste, skús sa naozaj niekde v polovici tvojich úloh nejak motivovať. Ak to bola na začiatku radosť a nadšenie, v polovici si povedz, že sa odmenu si kúpiš napríklad tie šaty, ktoré už tak dlho okukávaš! Takáto pozitívna zmena a nová motivácia ti uľahčí dokončenie úlohy.

3. Použi okamžité odmeny

Psychológovia tvrdia, že aj malé odmeny sú dôležité. Pomáhajú tomu, aby motivácia v priebehu úlohy ostala nemenná. Ľudský mozog miluje odmeny a ak spájame prácu s dobrými pocitmi, ostaneme plní energie. Kľúčové sú však okamžité odmeny, aby sme vedeli, že sú za splnenie určitej úlohy a mozog si ich nemôže spojiť  s ničím iným. Samozrejme, odmeny musia zodpovedať nášmu cieľu. Ak sa snažíš našetriť na dovolenku, nekúpiš si predsa za prvú ušetrenú stovku drahú kabelku. Keď sa ti v živote postaví do cesty prekážka, urči si, ako sa odmeníš, až ju prekonáš. A ak to zvládneš, okamžite tak aj sprav.

 

Zdroj: bustle.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife