Žena so zatvorenými očami

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sebavedomie je ako neviditeľný štít, ktorý nás chráni v rôznych situáciách. Niektorí ľudia ho majú silné a neprekonateľné, iní zase bojujú s jeho krehkosťou. Ako teda spoznať, že niekto okolo teba má nízke sebavedomie? Pozri sa na ich reč tela, slová, ktoré používajú, a ich celkové správanie.

Ak u niekoho spozoruješ týchto 7 znakov, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o osobu s nízkym sebavedomím.

Vyhýbanie sa očnému kontaktu

Ľudia s nízkym sebavedomím sa často vyhýbajú priamemu pohľadu do očí, pretože môžu cítiť úzkosť alebo strach zo súdenia. Tento jav sa môže prejavovať ako neistota pri rozhovoroch alebo ako obavy z hodnotenia druhými. Možno sa tiež cítia nepohodlne alebo sú preťažení pri myšlienke byť stredobodom pozornosti.

Keď žena nájde sebavedomie
zdroj: Unsplash/primitivestudios

Stiahnutá postava

Pozoruj, ako stojí alebo sedí daná osoba. Takíto ľudia majú často skľúčenú postavu. Ramená sú stiahnuté dopredu, hlava mierne sklonená. Táto reč tela vykresľuje obraz človeka, ktorý sa snaží byť „menší“, menej viditeľný alebo menej nápadný.

Nervózne gestá

Hranie sa s vlasmi, žmolenie oblečenia v rukách, alebo neustále kontrolovanie mobilného telefónu. Tieto gestá môžu byť podvedomým pokusom upokojiť seba samého v stresových situáciách. A zároveň ide o spôsob, ako sa vyrovnať s vnútorným napätím.

Pasivita v rôznych situáciách

Ľudia, ktorí majú nízke sebavedomie, sa môžu zdať tichí, neangažovaní alebo pasívni v skupinových diskusiách alebo sociálnych aktivitách. Táto pasivita môže byť prejavom strachu z toho, aby nespravili niečo nesprávne alebo aby neboli posudzovaní.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife