Trápi ťa po cvičení svalovica? Zisti, ako jej predídeš a kedy už značí problém
FitnessRozhodla si sa, že je najvyšší čas začať na sebe makať. Napochodovala si do fitka alebo si si spravila domáci workout, s ktorým si bola spokojná. Na druhý deň však ledva vstaneš z postele, pretože tvoje telo trápi svalovica. Vysnívaná postava je teraz vzdialenejšia. Túto bolesť však netreba podceňovať.
Šport prospieva nielen nášmu telu, ale aj duchu. Ak sa však vykonáva nesprávne, môže ohrozovať naše zdravie. Každý ortopéd by mohol rozprávať tucty príbehov o neblahých dôsledkoch športovania. Ako im predísť?
Svalovica po tréningu je znakom kvalitného tréningu, alebo predstavuje problém?
Rozcvička a strečing sú základom
Najčastejšia príčina úrazov a bolesti pri športe býva často nevhodné vykonávanie športovej aktivity. „Ľudia často nevedia, ako šport robiť správne, vynechávajú rozcvičky, zanedbávajú strečing,“ konštatuje ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík.
Ďalším dôvodom, prečo po športe trpíš, býva neodhadnutie vlastných síl a zbytočná nadmerná záťaž. „Ľudia si napríklad neuvedomujú, že pri behu na tvrdom povrchu je každý jeden krok úderom pre kĺb. A potom sa čudujú, že ich bolia kolená, pod kolenom, členky … Pritom je to prirodzená odpoveď organizmu na neprimeranú záťaž,“ hovorí ortopéd.
Prečo ťa trápi svalovica alebo prečo ťa bolia svaly po cvičení?
Fakt, že ťa po behu môže trápiť bolesť lýtka a po hodine vo fitku budeš po cvičení vystavená bolesti bicepsu, by ťa nemal odradiť od športovania.
„Svalová únava či bolesť po cvičení je úplne v poriadku. Jednak je to znak, že sme tréning neodflákali, a zároveň predzvesť toho, že sa niečo bude diať,“ hovorí športový tréner Martin Paulík. „Svalová hypertrofia, teda rast svalov, spočíva v tom, že svalové vlákna počas tréningu mikroskopicky potrháme. Preto cítime únavu či istú bolesť,“ dodáva.
Svalové vlákna sa „opravia“ počas nášho odpočinku. Ako hovorí športový tréner, svaly už nebudú mať rovnakú podobu ako predtým.
„Svaly o niečo zmohutnejú, aby boli lepšie pripravené na ďalšiu záťaž. Preto pravidelným cvičením naberáme na hmote a sme silnejší. Treba si uvedomiť, že toto sa nedeje priamo vo fitku, ale práve vo fáze odpočinku a regenerácie. Skúsenejším cvičencom stačí na regeneráciu jedna noc a ďalší deň dokážu v tréningu pokračovať,“ vysvetľuje športový tréner.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.