Kritika

Kritika patrí medzi bežnú súčasť v živote a stretáva sa s ňou každá z nás. Či už v škole, práci alebo doma. Dostať konštruktívne vyjadrenia nepatrí medzi negatíva, práve naopak, dokáže nás to posunúť vpred. Samozrejme, je rozdiel medzi dobrou kritikou a kritikou, ktorá zámerne ubližuje.

Ako zvládať kritiku s nadhľadom a nebrať si ju až príliš osobne? Toto sú 4 znaky, vďaka ktorým sa ju naučíš vnímať oveľa pozitívnejšie, no najmä sa kvôli nej nebudeš trápiť.

Prehodnoť veci, ktoré ti boli povedané

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, či kritika, ktorú si dostala, stojí za to, aby si sa po celý deň „hrala na urazenú“. Nie vždy to musí byť zlé. Niekedy ťa to posunie vpred a otvorí ti to možnosti, o ktorých si nevedela. Namiesto toho, že sa urazíš, skús prehodnotiť dané poznatky a zapracuj na tom, čo ti nejde.

Kritika
zdroj: Unsplash/David Travis

Porozprávaj sa o tom s dotyčnou osobou

Nikto nemá rád kritiku alebo poznámky, ktoré sa nás dotýkajú, avšak aj to patrí k životu. Ako si nebrať tieto veci osobne a povzniesť sa nad to? Tak, že sa s tou ženou či mužom porozprávaš a vysvetlíš, že niektoré veci sa ťa jednoducho dotknú. Vypýtaj si konkrétnu spätnú väzbu a snaž sa pochopiť, prečo si dostala také vyjadrenie, aké si dostala.

Vnímaj to ako sebareflexiu

Kritika ťa dokáže posunúť vpred, pretože poukazuje na tvoje nedostatky, zatiaľ čo pochvala ti nemá čo nové ukázať. Ber kritiku ako impulz k zlepšeniu a snaž sa pochopiť, prečo práve tvoja práca dostala negatívne pripomienky.

Sebakritika má viacero pozitív, no dávaj si pozor na to, aby sa to neobrátilo proti tebe. V našom článku TU sa o tom dočítaš viac.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ODZADU SK (@odzadu.sk)

Zachovaj chladnú hlavu

Samozrejme, niektoré kritiky nemusia byť pravdivé, pretože dotyčný môže mať zlý deň a vybiť si svoje nervy na ľuďoch, ktorí za to nemôžu. Ak si sa stala terčom útoku, nadýchni sa a uvedom si, že život ide ďalej a prácu, ktorú odvádzaš, robíš dobre. Zahryznúť si do jazyka je niekedy tým najlepším riešením.

Pamätaj, veľká časť spomínaných poznámok či urážok nepoukazuje na teba, ale na ich vnútorný charakter. Kritika, ktorá má dobrý zámer, nemá za potreby urážať. Alebo sa povyšovať, práve naopak. Skutoční kritici chcú pomáhať. Nezabúdaj na to, že všetko zlé je na niečo dobré.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life