Akné na dekolte a chrbte

Určite nám dáš za pravdu, že akné na tvári je nepríjemné, no na dekolte, ramenách alebo chrbte ešte viac. Ak nechceš nosiť roláky s dlhými rukávmi, len ťažko takéto vyrážky zamaskuješ. Portály Medical News Today a Banner Health priblížili, čo môže tento typ akné spôsobovať a ako proti nemu môžeš bojovať.

Nepríjemné vyrážky sa môžu prejavovať ako čierne bodky alebo klasické vyrážky s hnisom. Typickým je aj tzv. kuracia koža, kedy je pokožka posiata malými hrbolčekmi. Takéto akné môže byť spôsobené:

  • hormonálnymi výkyvmi,
  • konzumáciou sladkých jedál,
  • dehydratáciou a nedostatočným pitným režimom,
  • suchou pokožkou,
  • nevhodnými a olejovými kozmetickými prípravkami,
  • nevhodnými pracími prostriedkami,
  • nesprávne zvoleným oblečením,
  • parfumom.

Ako proti takémuto akné bojovať?

V prvom rade by si mala používať dobrý čistič. Tak, ako pravidelne čistíš svoju pleť, mala by si si vyčistiť aj dekolt, plecia alebo chrbát. Jednoducho tie miesta, kde ťa akné trápi najviac. Veľa ľuďom sa osvedčilo aj používanie retinoidov. Je dôležité udržiavať tieto miesta v čistote a neodporúča sa tam aplikovať hutné krémy alebo parfumy. 

Mladá žena má zhoršenú pleť
zdroj: Pexels/Polina Tankilevitch

Vyskúšať môžeš aj nové prostriedky na pranie. Môže sa stať, že niektorá zložka v tvojej súčasnej aviváži alebo prášku na pranie ti spôsobuje problémy. Zvoľ prípravky určené na citlivú pokožku.

Veľmi dôležitý je aj výber vhodného materiálu oblečenia. To platí dvojnásobne pri cvičení a v horúcom počasí. Pretože vtedy sa viac potíš a je potrebné, aby tvoja pokožka dýchala. Ak ju „udusíš“ v nepriedušnom oblečení, nemôžeš sa čudovať, že ťa trápia bolestivé a nepríjemné vyrážky.

Taktiež nezabúdaj na pravidelný pitný režim, vyhýbaniu sa veľkému množstvu alkoholu a sladkých jedál. Taktiež by si mala obmedziť ťažké mastné jedlá, fast foody a polotovary.

Svoje rady ohľadom vyrážok na ramenách a v dekolte poskytla aj obľúbená blogerka Katka, ktorú na Instagrame môžeš poznať pod menom @b_b_w_k. Tiež upozorňuje na nevhodnú kozmetiku, ktorá zahŕňa ťažké mastné krémy a olejové pílingy, ktoré častejšie upchávajú póry.

Akné nás dokáže potrápiť v akomkoľvek veku. Vedela si však, že máš na tvári „trojuholník smrti“? Na týchto miestach by si si v žiadnom prípade nemala vytláčať vyrážky, pretože si tým môžeš spôsobiť vážne komplikácie.

Zdroj: Medical News Today a Banner Health

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty