akné
Pexels/Anna Nekrashevich, Instagram/simply_lavi_

Problémy s akné nie sú len pubertálne prejavy vývinu. Môže ho totiž spôsobovať mnoho faktorov. Niekedy si ho vytváraš aj sama, no možno o tom ani nevieš. Čistú pleť by chcela mať každá žena, no robíš pre to všetko? Toto je 6 najčastejších chýb, ktoré sú spúšťačom akné.

Vankúš

Väčšie percento žien si ani len neuvedomuje, že keď spí, svoju tvár „odovzdáva“ vankúšom. Na tomto mieste pleť strávi niekoľko hodín. A keď máš lenivý deň, tak aj niekoľko desiatok hodín.

I keď máš večer vyčistenú pleť, nie vždy máš čisté vlasy a navyše, baktérie si vždy svoje cestičky nájdu. Ak si nemeníš obliečky pravidelne, môže ti to spôsobovať akné.

spiaca žena
zdroj: Pexels/cottonbro studio

Telefón

Mobil držíš v špinavých rukách, prenášaš vo vreckách a ukladáš na miesta, kde sa hromadia rôzne baktérie. Určite sama dobre vieš, ako sa k nemu správaš. Keď si ho prikladáš k tvári pri telefonovaní, ani vrstva make-upu nezabráni, aby sa na tvojej  tvári vytváralo akné.

Nezdravé jedlo

Akoby jedlo pripravené vo fastfoode kričalo „zjedz ma a budeš mať akné”. Nabudúce, keď si budeš chcieť dopriať šťavnatý burger, predstav si túto vetu. Určite pre teba nie je novinkou, že nezdravé jedlo neprospieva tvojmu telu žiadnym spôsobom. A keď sa k tomu pridá ešte fajčenie alebo alkohol, môžeš sa rozlúčiť s čistou pleťou.

nezdravé jedlo
zdroj: Unsplash/Dan Gold

Zubná pasta

Počula si už, že zubná pasta vyvoláva akné? Občas sa to môže stať. A to najmä vtedy, keď si zuby umývaš po svojej večernej skincare rutine. Preto si začni čistiť zuby ešte predtým, ako na tvár nanesieš obľúbenú kozmetiku.

Dotýkanie sa tváre

Keď sa často dotýkaš tváre, môže to mať rovnaký efekt ako spomínaný telefón. Nie vždy máš čisté ruky a nevedomosť spojená so zlozvykom ti môže spôsobiť nemalé problémy. Preto si radšej umývaj ruky tak často, ako len môžeš a vyhni sa priamym dotykom s tvojou pleťou.

žena
zdroj: Pexels/Wilson Vitorino

Štetce a hubky

Ako často si meníš beauty blender? Ak ho máš dlhšiu dobu, skús ho rozstrihnúť napoly a uvidíš, či sa v ňom náhodou neskrýva aj nejaká tá pleseň. Je totiž bežná, ak sa ti hubka na make-up poriadne nevysuší.

Potom sa ti na tvári celkom pravdepodobne objaví akné a ty budeš hádať, z čoho to môže byť. Vymeň si hubku aspoň raz za mesiac, ak nie častejšie a nezabudni si pravidelne umývať štetce, ktorými sa maľuješ.

A ako sa darí s akné tebe? Vedela si aj o týchto spúšťačoch? Dbaj na svoju pleť a vyhýbaj sa spomenutým chybám. Takýmto spôsobom ťa čaká odmena v podobe čistej a krásnej tváre. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty