Sebavedomá žena na ulici
Pexels/Enrique Hoyos

Máš pocit, že nie si dostatočne múdra? Že ľudia okolo teba majú toho v hlave „viac“ a kvôli tomu sa cítiš menejcenne? Inteligencia sa nedá len tak nadobudnúť, no zároveň ukazovateľom nie je ani to, či si v škole mala samé jednotky. Svoje myslenie však môžeš stále rozvíjať a posúvať samu seba vpred. A my tu máme zopár tipov, ktoré ťa spravia „múdrejšou“ aj bez vzdelania s titulom.

Vďaka nim budeš pracovať so svojím mozgom a trénovať bunky i pamäť. Zároveň sa v spoločnosti zapojíš do viacerých tém, pri ktorých si doteraz možno mlčala.

Knihy sú nekonečný poklad

Je nám to ľúto, ak ťa nebaví čítať, buď sa zmieriš s tým, že sa nikam neposunieš alebo sa trošku potrápiš. V každom prípade ver, že všetci môžeme prísť na chuť knihám. Existujú desiatky žánrov, ktoré môžeš striedať. Nie len, že pomasírujú tvoju fantáziu, ale naučia ťa množstvo nových slov, získaš vďaka nim prehľad v rôznych oblastiach a spoznáš veci, o ktorých si ani nepočula.

Pri čítaní nahlas natrénuješ svoj prejav a výslovnosť, takže sa ti zvýši aj sebavedomie v momente, keď budeš stredobodom rozhovoru práve ty.

Sleduj aktuálne dianie vo svete

Nevyužívaj Instagram len na to, aby si lajkovala fotky modelkám. Nájdi si stránky, ktoré pridávajú informácie zo sveta i Slovenska na dennej báze. Väčšinou ide o rýchle správy, v ktorých je zhrnuté to najdôležitejšie. Nikdy tak nebudeš mimo diania a zavŕtaš aj do politiky, biznisu, športu, jednoducho všade tam, kam by si sama od seba na internete neklikla.

Pozeraj sa na veci z viacerých strán

Nauč sa využívať kritické myslenie. Pamätaj, že každá minca má dve strany a každý príbeh viacero pohľadov. Never vždy len jednej informácii, ktorú počuješ. Overuj, hľadaj, rozvíjaj témy, ktoré ťa zaujali. Snaž sa vždy premýšľať nad kontextom nie len z jednej strany, aby si nebola obmedzená.

Na posun nie je nikdy neskoro

Nikdy nie si stará na to, aby si sa vzdelávala. Či ťa láka prihlásiť sa na vysokú školu, kurz vo voľnom čase alebo si spraviť nejaký online certifikát, smelo do toho. Najhoršie, čo môžeš urobiť, je stáť na jednom mieste bez toho, aby si sa posúvala vpred. Keď nezačneš, nebudeš mať nové možnosti, skúsenosti a ani myšlienky, s ktorými by sa chcela ukázať svetu. To môžeš aj bez vzdelania v mladom veku.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife