Unsplash/Ava Sol

Keď si bola dieťa, resp. tínedžerka, zvykla si si písať denník? Pokračovala si v tom aj neskôr alebo si s písaním úplne prestala? Ide o činnosť, ktorú veľa ľudí podceňuje, no v skutočnosti so sebou nesie veľa výhod. Možno aj viac, než by si čakala.

Do denníka si môžeš zapisovať úplne všetko, čo ti napadne. Môže ísť na prvý pohľad o banálne veci, no v ten daný okamih ťa trápia. Takto v sebe nemusíš dusiť pocity, ale dostaneš ich zo seba na papier. Je to veľmi oslobodzujúce a naozaj ti to môže pomôcť.

A keď si po mesiacoch alebo rokoch opäť prečítaš, čo si napísala, možno sa len pobavíš, aké malichernosti si vtedy riešila. Nezabúdaj na to, že aj keď máš teraz pocit, že nastal koniec sveta, už o pár dní sa to môže zmeniť.

Ďalšou výhodou denníka je aj to, že nezabudneš na všetky dôležité (alebo menej dôležité) zážitky. V hlave musíme udržať množstvo informácií, a tak sa môže stať, že ti kedykoľvek niečo vypadne. Takto sa to už nestane. Taktiež sa časom môžeš obzrieť na to, ako si sa rozvíjala a ako si nasledovala svoje sny a ciele. Možno odhalíš aj chyby, ktorých si sa dopustila a budeš sa z nich môcť poučiť do budúcnosti.

Tvorením denníka sa zlepšuje aj tvoja kreativita a slovná zásoba. Tá sa nezlepšuje len čítaním, ale práve aj písaním. V hlave si formuluješ myšlienky a rozmýšľaš, ako ich poskladať do viet. Precvičíš si zároveň aj obyčajné písanie rukou a perom. Dnes sme naučení ťukať do mobilu a niektorí z nás zabúdajú aj písať.

Ak sa rozhodneš pre písanie denníka, ideálne je robiť to pravidelne. Ak sa dá, pokojne aj každý deň. Vďaka tomuto zvyku si vytvoríš určitý čas len sama pre seba. Nehľadaj výhovorky, že nemáš čas, tých pár minút si musíš pre seba nájsť.

Stále premýšľaš nad tým, čo by si si do takéhoto denníka písala? Môžeš opísať svoj deň, vypichnúť len kľúčové momenty alebo písať všetko, čo ti len napadne. Je to len na tebe, pri tvorbe denníka neexistujú žiadne striktné pravidlá. A pokojne môžeš zapísať aj to, čo ti v ten deň vyčarilo úsmev na tvári. Naučí ťa to vďačnosti.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife