Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Umelina. Podstatné meno ženského rodu, ktoré sa však nevzťahuje výlučne len na ženské pohlavie. Obzrite sa prosím vôkol seba. Čo vidíte? Nič zvláštne? Tak potom mám dočinenia s optimistom, ktorý má ružové sklá umiestnené aj v hlave, nielen pred očami. Verím, že my ostatní, krutí realisti, vidíme umelý svet.

Čo nám ponúka takýto svet? Umelých ľudí, ktorí si medzi sebou vytvárajú umelé vzťahy. Základným prvkom umelého vzťahu je vešanie súkromných problémov na sociálne siete.

Ďalej sem môžeme zaradiť tristo príspevkov s fotkami, kde sa už nenosí úsmev. Veríme, že umelé pózy nám na Instagrame zaručia viac srdiečok, že #hashtag stačí na vyjadrenie hlbokých citov a že je celkom v poriadku klamať si v správach na Facebooku. Veď je to len sociálna sieť, nič vážne.

Svojou činnosťou na týchto sieťach sme si vytvorili umelý svet, kde už viac nie je miesto pre prirodzenosť či spontánnosť. Stali sme sa paparazzmi vlastných životov. Zo spoločných zážitkov sa vytráca radosť, súkromie a jedinečnosť, pretože všetko je už v danom momente zverejnené na našich súkromných kontách.

large (3) foto: weheartit.com

Zo stretnutia s kamarátkami, kde mala prebiehať kávová terapia, sa stalo dizajnovanie šálok a koláčov tak, aby to na fotke vyzeralo čo najlepšie. Fotením to ale nekončí. Nasledujú selfie pokusy, úprava fotiek a snaha o ich výstižné popisky, kde nesmieme zabudnúť na pravdivosť, a tak bez mihnutia oka vymyslíme to najlepšie klamstvo, ktoré nám všetci zožerú.

Z kaviarne síce odchádzame s úsmevom, no vďačíme zaň len pozitívnym ohlasom, ktoré nám kozmickou rýchlosťou z mobilov naskákali rovno do našich naivných hláv. Žiadne hlboké rozhovory o citoch, neúspechu či sklamaniach. Ostalo nám len plytké pretŕčanie sa pred mobilom.

large (4) foto:weheartit.com

Posilňovňa. Miesto, kde sa potí krv alebo len budova, ktorá je sídlom tých najlepších selfie o zrkadlo? Už dávno to nie je len o cvičení a v mnohých prípadoch ide o fotenie dobrých snímkov s napnutými svalmi, ktoré dokonale zapadajú do našich umelých životov.

Nerozprávame sa, neotvárame svoje srdcia, neponúkame ľuďom pravdu. Tento trend nastal aj vďaka tomu, že si s danou osobou píšeme sedem dní v týždni a informujeme ju o každom našom kroku a potom sa čudujeme, že si pri osobnom stretnutí nemáme čo povedať. Takýto ľudia už nemajú čo ponúknuť.

large (1) foto: weheartit.com

Predstierame lásku. V spoločnosti sa hráme na dokonalý pár bez hádok. Usmievame sa na seba napriek panvici, ktorá pred dvadsiatimi minútami lietala z kuchyne do obývačky. V posteli predvádzame dokonalé divadlo. Umelina nás pohltila a opantala našu hlavu tak, že už nedokážeme odlišovať umelý svet od skutočného.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife