instagram/wedding.photo.inspiration

Svadobná sezóna už pomaly začína a na letnú svadbu sa pripravuje mnoho ľudí, ktorí by radi takto potvrdili svoju lásku. Podľa Štatistického úradu SR bol minulý rok, teda v roku 2020, historicky najmenší počet svadieb od roku 1918. Dúfajme, že sa to tento rok aj vďaka postupnému uvoľnovaniu opatrení vylepší, a spolu so zvyšovaním vonkajšej teploty budú narastať aj počty týchto romantických udalostí.

V našej prvej časti svadobného sprievodcu vám (tebe a tvojmu snúbencovi) vo všeobecnosti prezradíme, čo všetko musíte mať naplánované – tzv. TO DO LIST na to, aby ste mohli začať riešiť konkrétne povinnosti, ktoré budeme rozoberať v ďalších „svadobných“ častiach.

Začíname prioritne od tých najhlavnejších úloh.

1. Rozpočet

Ako prvé a najdôležitejšie by ste si mali stanoviť rozpočet, ktorý nemôžete či nechcete presiahnuť. V tomto bode si určíte aj to, či to bude malá alebo veľká svadba.

2. Miesto svadby + dátum + kostol

Tu je potrebné, aby ste si obvolali miesta, ktoré sa vám pre svadbu páčia, a aby ste určili termín. Keď si vyberiete priestor a dátum, môžete ísť do kostola za kňazom, ktorý sa vám zväčša rád prispôsobí, a keďže sa ide z kostola rovno na hostinu, musíte mať potvrdenú sálu.

3. Matrika

Matrika je dôležitá pri civilnom, no aj pri cirkevnom sobáši. Pri vybavovaní týchto povinností musíte mať pri sebe originálny rodný list a občiansky preukaz.

4. Inšpirácie na výzdobu

Minimálne 6 mesiacov pred svadbou majte predstavu o tom, ako by ste chceli mať vyzdobené miesto obradu a hostiny, a čo by malo byť gro oslavy. Počas týchto mesiacov si môžete postupne kupovať doplnky, a tak to pre vás nebude veľký výdaj na poslednú chvíľu.

5. Fotograf, DJ, make-up, kaderníčka

Taktiež by ste mali mať dohodnutého fotografa/ kameramana a DJ-a, ideálne dlhšie obdobie pred svadobnou ceremóniou, pretože na poslednú chvíľu nemusia mať čas. Rovnako to platí aj pri vizážistke a kaderníčke (nepodceňuj tento bod).

6. Zoznam hostí

Pri stanovení rozpočtu si určíte, aká bude vaša vzácna udalosť veľká. Na základe toho by ste si mali potom určiť zoznam hostí. V týchto časoch je populárna menšia svadba v úzkom kruhu najbližších, pretože tá veľká sa z finančného hľadiska veľmi neoplatí (nevrátia sa vám všetky náklady).

7. Jedlo, pitie, svadobná torta + candybar

Táto časť asi „zožerie“ najväčšiu sumu z rozpočtu, preto je potrebné si uvedomiť, o čom ten deň naozaj je. Dobré a kvalitné jedlo je dôležité, no záleží aj na inom. Naozaj nemusíte mať exkluzívne jedlá, ktoré vyjdú na stovky eur.

8. Šaty, oblek + doplnky

Pokiaľ budete mať šaty a oblek na mieru, je dobré tieto veci riešiť minimálne 4 mesiace pred svadbou. Ak však plánujete ísť do obchodov a jednoducho si oblečenie kúpiť, takticky sa vám to oplatí dva týždne pred svadbou, aby sa vaše postavy príliš nezmenili. 🙂

9. Svadobné obrúčky a pozvánky

Pozvánky a obrúčky je vhodné riešiť mesiac pred svadbou. Je skvelé, keď dáte hosťom dopredu vedieť, kedy bude svadba, no pozývať hostí stačí naozaj mesiac či až tri týždne pred svadbou. To platí aj o obrúčkach.

10. Rozvoz hostí (ubytovanie)

Ak budete mať svadbu mimo svojho okolia, je vhodné objednať hosťom ubytovanie. Pokiaľ sa budete brať vo vašom rodnom meste/dedine, mali by ste mať pripravený rozvoz hostí. Nie je to až tak dôležitý bod svadby, preto to stačí urobiť týždeň pred obradom.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating