Unsplash/Lili Betelgeuze

Vonkajšie teploty klesajú a viac času trávime vo vykúrených miestnostiach. Keď sa k tomu pridá pravidelná dezinfekcia, naše ruky dostávajú poriadne zabrať. Suché miesta, praskajúca koža či štípanie sú jasným znakom toho, že sa o ne nestaráš dostatočne a potrebujú zvýšenú pozornosť.

Poradíme ti, čo robiť, aby si týmto problémom predišla. Okrem prípravkov z drogérie alebo lekárne si môžeš urobiť aj domáce masky alebo zábaly, ktoré dodajú viac potrebnej hydratácie.

Prečo máme problém so suchými rukami?

Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Vo veľa prípadoch ide o kombináciu niekoľkých z nich.

  • používanie chemikálií a čistiacich prostriedkov bez použitia ochranných rukavíc;
  • dezinfekcia;
  • príliš časté umývanie horúcou vodou;
  • chlad a vietor;
  • pobyt v prekúrených miestnostiach so suchým vzduchom;
  • nedostatočný pitný režim;
  • časté vystavovanie UV žiareniu bez použitia SPF krému (napríklad pri robení nechtov);
  • pribúdajúci vek.

Tipy, ktoré zamedzia vzniku suchých rúk

V prvom rade by si si ich mala umývať vlažnou vodou a nie horúcou. Nepoužívaj mydlá obsahujúce alkohol, ale radšej si vyberaj zvláčňujúce a hydratačné zložky ako glycerín, oleje alebo maslá. Tieto ingrediencie hľadaj aj v krémoch, kde sa okrem toho môžu nachádzať aj urea alebo vitamín E.

Nosievaj pravidelne rukavice. Nielen vonku, keď ideš do zimy, ale aj doma pri vykonávaní domácich prác. Veľa čistiacich prostriedkov reaguje agresívne a zbytočne ti ruky podráždia. Po každom umývaní by si mala použiť hydratačný krém, ktorý nosievaj so sebou aj v kabelke. Je dobré nakrémovať sa aj pred spánkom, kedy pokojne môžeš použiť aj hutnejšie produkty.

Domáca starostlivosť

Na výber máš hneď niekoľko procedúr. Môžeš sa rozhodnúť pre píling, olejový zábal prípadne bylinkový kúpeľ.

Ak sa rozhodneš pre olejové procedúry, môžeš použiť mandľový, arganový, kokosový alebo pokojne aj kvalitný olivový. Vyskúšaj masáž rúk, kedy si v dlaniach zohreješ malé množstvo oleja a krúživými pohybmi budeš pokožku masírovať, až kým sa nevstrebe.

zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

Keď nemáš rada pocit mastnoty, urob si procedúru na noc. Natri sa hrubšou vrstvou oleja (alebo aj krému) a navleč si bavlnené rukavice. Aby si predišla zašpineniu, pod bavlnené si môžeš dať aj jednorazové či igelitové. Ráno budú tvoje ručičky jemné a krásne hydratované.

Vyskúšaj silu prírody v podobe byliniek. Môžeš siahnuť po levanduli, repíku, nechtíku, harmančeku a ďalších. Zalej ich horúcou vodou, nechaj vylúhovať a mierne vychladnúť a do tohto odvaru si namoč ruky aspoň na 5 minút. Po osušení sa nezabudni natrieť.

Ak už máš suché šupinky, ktoré by si chcela odstrániť, na to ti pomôže píling. Zmiešaj dve lyžice akéhokoľvek oleja s dvoma lyžicami kryštálového cukru. Môžeš pridať aj pár kvapiek citrónovej šťavy. Vmasíruj si ich do pokožky a nechaj aspoň 5 minút pôsobiť. Potom opláchni a nezabudni na krém.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty