Sú raňajky naozaj najdôležitejšie jedlo dňa? A sú nevyhnutné pre udržanie zdravej váhy?

Dogma okolo raňajok sa točí okolo tradícií už celé desaťročia. No v súčasnosti sa prístup mladých Slovákov a Sloveniek mení. Tak každý tretí neraňajkuje vôbec, štvrtine stačí káva. Časť Slovákov stále raňajkuje, no radšej si pripravia poriadne teplé jedlo (zväčša vajíčka so slaninou, čo je extra výživná kombinácia), než aby si zaliali v skutočnosti nezdravé cereálie mliekom.

Tieto zvyky sa menia aj kvôli zmene životného štýlu, no aj kvôli tomu, že čoraz viac výskumov dokazuje, že raňajky vlastne vôbec nie sú tak dôležité. Zástancovia prerušovaného hladovania o tom vedia svoje, 99% z nich neraňajkuje vôbec a mnoho z nich vďaka tomu dosahuje skvelé výsledky.

Stocksy_txp01788d2b6Cj000_Small_2671181

Prerušované hladovanie ale zďaleka nemusí vyhovovať každému.

Tak ako to teda je? Je problém, keď si nedám raňajky?

V skutočnosti vôbec nezáleží na tom, kedy jeme, ale čo jeme. Ak naše raňajky pozostávajú z cereálií plných cukru, je to oveľa horšia alternatíva, ako nejesť raňajky vôbec. Ak však zvolíš vajíčka, resp. iný zdroj proteínu, raňajky skutočne môžu byť najdôležitejším jedlom dňa.

Konečne začíname chápať, aké zlé sú pre nás cereálie na raňajky a vraciame sa k tradičným raňajkám – zelenine a vajíčkam. Tí, ktorí tak už urobili, na sebe výsledky určite cítia. Ak však stále chrumkáš lupienky s mliekom, možno je na čase skúsiť niečo iné.

foto: stocksy

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness