Image by StockSnap from Pixabay.com

Vedela si o tom, že šport a pohybová aktivita je asi najviac podceňovaná forma liečby depresie? 

Predstav si, že máš naozaj zlý deň a nič sa ti nechce. Vo svojom vnútri si totálne unudená a zúfala, pretože nevieš, čo so sebou. Máš pocit, že ťa nič nebaví a si lenivá niečo produktívne urobiť. A presne v tomto momente, by si sa mala zodvihnúť a ísť si niekam zacvičiť. Je jedno, akú formu cvičenia zvolíš: či už beh, fitko, plávanie, korčule, bicykel, joga alebo tanec. Ver, že akonáhle začneš, pocítiš úľavu.

zdroj: Image by Sasin Tipchai from Pixabay.com

To, že sa počas cvičenia a po ňom cítiš omnoho lepšie nie je len tak. Môžu za to hormóny – endorfíny (svojou štruktúrou podobné morfínu), ale aj dopamín a serotonín, ktoré sa nám vo vyššom množstve v tele vyplavujú práve počas cvičenia. Práve oni môžu za príjemné pocity, ktoré máme ešte niekoľko hodín po cvičení. Tieto hormóny sa vo vyššej miere tvoria aj počas milostných aktivít alebo pri pojedaní čokolády, či iného obľúbeného jedla. Samotné cvičenie dokáže uvoľniť stres a zároveň nás poriadne nabudiť. Ďalej je zodpovedné za kvalitnejší spánok a celkové pocity spokojnosti so sebou samým.

Viem, že každý z nás si z času na čas prechádza ťažším obdobím. To však ešte neznamená, že sa s tým nedá nič urobiť. Neostávaj preto uväznená vo svojom zármutku, ktorý môže prameniť naozaj z čohokoľvek. Rozhodni sa s tým niečo urobiť, a urob to hneď. Veď každý deň je nová šanca na nový začiatok. Ak ti nevyhovujú skupinové športy, či nemáš rada kopec ľudí vo fitku, zvoľ si aktivitu, ktorú môžeš robiť aj sama. Beh po vonku je ideálnym riešením na vyčistenie si hlavy.

A ak sa dlhodobo vnútorne zožieraš a trápiš, tak to v sebe nedus. Hovor o svojich problémoch a neboj sa poprosiť o pomoc. Nie je to žiadna hanba, práve naopak, dokazuje to, aká si silná. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Cvičenie