instagram/anniestiptova

Slovensko má veľa krásnych miest, ktoré by bol hriech nevidieť. Naša rodná zem má neuveriteľné lesy a hory, avšak, medzi populárne patria aj skaly, o ktorých sa veľa nehovorí. A čo by to boli za skaly, keby sa po nich nedá liezť? My ti teraz povieme o jednej, ktorá sa ukrýva v srdci Liptova.

Lezenie po skalách sa v poslednom období stalo veľmi atraktívnym športom nie len v zahraničí, ale aj na Slovensku. Na Instagrame vidíme čoraz viac fotiek z rôznych výstupov na ferraty. Počuješ tento názov po prvýkrát? Ide o zaistenú cestu v náročnom horskom teréne, ktorá je vybavená istiacimi fixnými lanami či železnými stúpačkami.

Stále však čítame o tých istých. Na Slovensku pritom vznikla už štvrtá, a to priamo na Liptove v obci Liptovská Revúca – oblasť Veľká Fatra.

Oblasť, kde sa nachádza Ferrata Dve veže môžeš poznať aj pod názvom „Záhorovo“. Ferrata sa nachádza približne 800 m.n.m. a jej prevýšenie je od 20 do 70 metrov. Pozostáva z 3 skalných veží – jedna je menšia a dve z nich sú dominantou celej ferraty, preto skalu nazývame „Dve Veže“. Tieto veže sú prepojené lanovými mostami.

Možnosť výstupu a obťažnosť

Celá ferrata pozostáva z niekoľkých trás, presnejšie z deviatich. Je určená pre úplných začiatočníkov, ale aj pre pokročilých, či zdatných horolezcov. Trasy sú rozdelené na ľahšie a náročnejšie podľa stupňov obťažnosti, a to B, C, C/D.

Náučný chodník

Veľkou súčasťou ferraty je aj náučný chodník, na ktorom nájdeš informačné tabule, na ktorých sa nachádzajú zaujímavosti okolitej fauny a flóry, lesníctva, ale aj informácie o celkovej ferrate.

 

Zdroj: ferrataliptov.sk

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieCestovanie