Slová, ktoré bolia: Ako reagovať na nevhodné komentáre o postave ženy?
LifeŽiadna postava ženy sa počas života určite nevyhne rôznym typom komentárov. To však môže mať hlboký vplyv na naše psychické zdravie a sebavedomie. Štúdia publikovaná v časopise PubMed zistila, že ženy vystavené častým komentárom o svojej postave majú zvýšené riziko rozvoja porúch príjmu potravy a negatívneho vnímania vlastného tela.
Výskum ukazuje, že aj zdanlivo nevinné poznámky o vzhľade môžu viesť k zníženiu sebaúcty a zvýšeniu úzkosti u žien. Opakované komentáre môžu spôsobiť, že ženy začnú vnímať svoje telo negatívne, čo môže viesť k nezdravým stravovacím návykom a ďalším psychickým problémom.
Odborníci odporúčajú zamerať sa na pozitívne aspekty osobnosti a schopnosti jednotlivca, namiesto komentovania fyzického vzhľadu. Podpora zdravého vnímania tela a sebahodnoty je kľúčom pre psychickú pohodu a prevenciu porúch spojených s obrazom tela.
A ak sa aj nájdu ľudia, ktorí majú potrebu vykrikovať, že tvoja postava je „taká a taká“, nezabudni na dávku zdravého sebavedomia. Nájdeš ho pomocou TÝCHTO trikov. Povznes sa nad to a uvidíš, ako bude reagovať tvoje okolie. Už si nikto nedovolí komentovať tvoj vzhľad.
Prečo ľudia cítia potrebu komentovať vzhľad druhých?
Na túto tému sme sa pozreli spolu s psychologičkou Mgr. Petrou Navrátilovou Novosadovou z online poradne MOJRA.sk.
Ľudia komentujú vzhľad iných ľudí z rôznych dôvodov. Nemusí to byť nutne s cieľom ublížiť druhej osobe. V prípade rodinných príslušníkov a starších ľudí sa môže jednať aj o „dobrú radu“ s cieľom pomôcť konkrétnej osobe. Odborníčka prekvapuje slovami, že daní ľudia to môžu vnímať ako povinnosť.
„Vychádza to najmä zo zníženej empatie. Neuvedomujú si, že ich nevyžiadané rady a komentáre ubližujú danej osobe. Môžu veľmi negatívne ovplyvniť sebaobraz a sebavedomie druhej osoby,“ opisuje.
„Staršie generácie kládli väčší dôraz na to, aby bola žena ,konvenčne krásna‘. Taktiež toto správanie môže byť medzigeneračné – rodičia komentovali svoje deti, a potom oni svoje deti, nakoľko to považujú za normálne,“ dodáva.
„Často sa ale jedná o zámerné poníženie druhej osoby, s cieľom cítiť sa lepšie a zdvihnúť si vlastné sebavedomie. Ľudia takto projektujú vlastné neistoty na druhých s cielom, aby sa sami cítili lepšie. Toto sa najčastejšie deje medzi ľuďmi rovnakého pohlavia ako dôsledok porovnávania a súťaživosti. Môže sa diať aj pri partneroch, prípadne potencionálnych partneroch, vyslovene s cieľom ublížiť druhej osobe,“ uvádza s tým, že v takom prípade treba vzťah ukončiť.
Psychické následky, ktoré nastanú, keď sa tvoja postava neustále hodnotí
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo sú mladí ľudia najviac ohrození hodnotením postavy?
- Ako hodnotenie postavy ovplyvňuje dievčatá a ženy?
- Aké psychické následky spôsobuje časté hodnotenie vzhľadu?
- Čo môže v najhoršom prípade spôsobiť kritika postavy?
- Ako správne reagovať na nevhodné komentáre o postave?
- Čo nerobiť pri reakcii na komentáre o vzhľade?
- Ako riešiť situáciu, keď postavu komentujú blízki ľudia?
- Ako môžu rodičia pozitívne ovplyvniť vnímanie vzhľadu detí?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity