Instagram/oatmeal_stories, california_momcooks

Samozrejme, že raňajky môžeš odbiť aj presladenými cereáliami v mlieku či bielym rožkom s maslom a so šunkou. Nemôžeš sa ale potom čudovať, že už o chvíľku budeš opäť hladná a budeš zháňať, čo dobré by si si opäť dala. Ak chceš začať svoj deň zdravo, máme pre teba niekoľko chutných a zdravých raňajkových inšpirácií.

Nezáleží na tom, či obľubuješ sladké alebo slané raňajky, pripravili sme si pre teba obidve verzie. Je dobré to aj obmieňať, aby si vyskúšala nové chute a aby ťa neomrzeli stále tie isté.

Inšpirácia na sladké raňajky

Ovsená/ryžová/pohánková kaša

Kaša na raňajky patrí k favoritom. Môžeš si ju pripraviť z rôznych vločiek, nezáleží na tom, či budú ovsené, ryžové, pohánkové alebo pôjde o ich mix. Stačí zaliať vodou alebo mliekom, povariť a pridať ingrediencie, ktoré máš rada. Skús si do kaše najbližšie pridať mak, kokos, proteín, tvaroh, ovocie alebo orieškové maslo. Výhodou kaše je, že je teplá a vždy si ju môžeš pripraviť na iný spôsob.

Ovsené vločky cez noc

Ak sa ti ráno nechce kašu variť, priprav si ju už večer. Fantázii sa medze nekladú a vločky môžeš zmiešať s mliekom, vodou, jogurtom, ovocím, orieškami alebo čímkoľvek, čo ti napadne. Ráno len vytiahneš z chladničky a raňajky sú hotové.

Banánové lievance

Neexistuje jednoduchší recept. Jeden banán zmiešaj s jedným vajíčkom a urob si lievance. Zmes môžeš dochutiť škoricou, prípadne môžeš pridať trochu proteínu či ovsených vločiek. Naplň tvarohom, džemom, orieškovým maslom alebo javorovým sirupom.

Chia puding

Chia semienka len zmiešaš s mliekom a pridáš ingrediencie podľa chuti ako kakao, kokos, med, oriešky a podobne. Necháš v chladničke aspoň dve hodiny (môžeš aj cez noc) a chutná pochúťka je na svete.

Banánový chlebíček

Ak máš prezreté banány a nevieš čo s nimi, banánový chlebíček je veľmi obľúbeným riešením. Môžeš si do neho pridať hrozienka, kúsky čokolády alebo čerstvé ovocie. Priprav si ho ešte večer a na raňajky si ho len vychutnávaj.

Smoothie miska

Ovocné či zeleninové smoothie sú tiež veľmi obľúbené. Sú rýchle a dokážeš tak prijať viac zdravého ovocia a zeleniny, ktoré by si možno inak nezjedla.

Jogurt s vločkami/orechmi/ovocím

Ak sa ti nechce nič vymýšľať, vystačíš si aj s bielym jogurtom, ktorý si dochutíš podľa seba. Pridaj vločky, ovocie, semienka alebo oriešky a doslaď lyžičkou medu.

Sladké toasty

Toasty s arašidovým maslom a banánom sú veľká mňamka, ktorú určite zaradíš do svojho jedálnička. Vyskúšaj tiež kombináciu arašidového masla s džemom, ktorá je obľúbená najmä v Amerike.

Inšpirácia na slané raňajky

Praženica so zeleninou

Vajíčka sú bohatým zdrojom bielkovín a na raňajky ťa skvele zasýtia. K praženici si pridaj aj nejakú tú zeleninum prípadne ju rovno zamiešaj do praženice. keď už budú vajíčka na panvici, pridaj za hrsť špenátových listov alebo paradajku s paprikou.

Vajíčková omeleta so syrom

Okrem praženice si môžeš urobiť aj omeletu a naplň ju čím len chceš. Obľúbenými ingredienciami sú šunka, zelenina, slaninka a nesmie chýbať syr. Omeletu prelož napoly a užívaj si skvele prepojené chute.

Nátierky s celozrnným pečivom

Nátierky sú tak univerzálnym riešením, že každý si príde na svoje. Pripravíš si takú, na ktorú máš chuť. Vajíčková, mrkvová, tvarohová, rybacia, syrová… zmiešaš všetko dokopy, natrieš na celozrnné pečivo a máš hotovo.

Celozrnné pečivo s lučinou, šunkou a zeleninou

Ak sa ti nechce robiť nátierku, vystačíš si aj s obyčajnou lučinou. Natri si ju na celozrnné pečivo, pridaj šunku, syr a zeleninu a chutné vyvážené raňajky sú na svete.

Toast s avokádom a vajíčkom

Ak miluješ avokádo, určite vyskúšaj obľúbený vajíčkovo-avokádový toast. Nemusíš si urobiť stratené vajce, postačí aj volské oko.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieFitness