Ak sa snažíš schudnúť, ide o dlhodobý cieľ, ktorý by si nemala uponáhľať žiadnymi nezmyselnými diétami alebo skratkami. Efekt by bol s najväčšou pravdepodobnosťou len krátkodobý a nežiaduci jo-jo efekt by ti mohol priniesť aj pár kíl navyše.

Pri dlhodobom chudnutí si však môžeš trochu pomôcť aj rôznymi výživovými doplnkami. Tie totiž nie sú určené len pre chlapov, ale niektoré z nich pomôžu aj nám. Vybrali sme pre teba 4 druhy, ktoré by ti nemali doma chýbať, pretože ti určite pomôžu.

Spaľovač tukov

Už z názvu ti musí byť jasné, na čo spaľovač slúži. Spaľovače pomáhajú rýchlejšie odbúrať tuky v tele a zároveň zvyšujú tvoj výkon pri tréningu. K najznámejším a najúčinnejším spaľovačom patria L-karnitín a látky obsiahnuté v zelenom čaji alebo zelenej káve.

Spaľovače tukov sú dostupné v tabletkovej forme, ale tiež ako nápoj, ktorý si rozriediš s vodou. Je len na tebe, aká forma ti bude vyhovovať. Spaľovač je najefektívnejší pred cvičením, ideálne si ho daj aspoň polhodinku pred tým, ako sa chystáš cvičiť, aby ti začal lepšie účinkovať.

zdroj: Unsplash/Michal Wozniak

Proteíny

Proteíny nie sú len pre mužov. Na trhu sú dokonca aj špeciálne vyvinuté proteíny pre nás ženy. Proteín podporuje rast a regeneráciu svalovej hmoty. Nemusíš sa ale báť, že by ti narástli obrovské svaly. Čím viac svalov máš, tým je spaľovanie kalórií rýchlejšie.

Proteín môžeš určite využiť aj v kuchyni. Navodzuje dlhší pocit sýtosti, takže nebudeš musieť robiť časté nálety na chladničku. Taktiež pekne doplnia tvoje hodnoty bielkovín počas dňa. Proteín si môžeš rozmiešať v mlieku alebo vo vode a len tak vypiť. Obľúbené je jeho pridávanie aj do raňajkových kaší, smoothie, palaciniek alebo na pečenie do koláčov.

Aminokyseliny a BCAA

Ak si zatiaľ o aminokyselinách zatiaľ nepočula, je to škoda. Ide o doplnok, ktorý ti môže tiež pomôcť. Pomáhajú pri regenerácii svalového tkaniva po tréningu. Ak mávaš často svalovku, prípadne by si chcela skrátiť jej trvanie, mala by si začať užívať aminokyseliny, ktoré sa používajú aj pod názvom BCAA.

Kolagén

Kolagén ti nepomôže len na krásne zdravé vlasy alebo pleť. Väčšinou sa stretávame s účinkami kolagénu práve pre jeho vizuálne účinky, no dokáže zmierňovať bolesti kĺbov po tréningoch. Kolagén obnovuje mazivo v chrupavkách a kĺboch, vďaka čomu nebudeš pociťovať bolesti a pri cvičení ti to pôjde ľahšie.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.