Žena si dáva koláč na raňajky

Keď chceme schudnúť, väčšinou sa snažíme zdravšie jesť a obmedzovať všetky sladkosti a jedlá, ktoré máme radi. Podľa štúdie zverejnenej na webe Live Science, si na raňajky pokojne môžeš dopriať aj niečo sladké, napríklad čokoládový koláč a tvoje chudnutie to nakopne ešte viac.

Túto štúdiu vykonala výskumníčka Dr. Daniela Jakubowicz z univerzity v Tel Avive v Izraeli. Zúčastnilo sa jej 193 obéznych dospelých, ktorých rozdelili na dve skupiny. Jedna skupina si dala raňajky s bohatým obsahom bielkovín a sacharidov, pričom si na záver dopriali aj nejaký dezert, napríklad koláč, sušienku alebo šišku. Celkovo prijali 600 kalórií, zatiaľ to druhá skupina mala menšie raňajky s 300 kalóriami.

Obidve skupiny počas dňa prijali rovnaké množstvo kalórií – ženy 1 400 a muži 1 600. Skupina s väčšími raňajkami mala menšiu večeru. Po 16 týždňoch dodržiavania takéhoto stravovania schudli obe skupiny približne rovnako. Rozdiel ale nastal potom.

Schudnúť aj bez cvičenia
zdroj: Pexels/Mikhail Nilov

Ľuďom bolo odporučené, aby stále držali diétu, ale ak budú mať na niečo chuť, môžu si to dopriať. Skupina s malými raňajkami pribrala v priemere 24 kg, zatiaľ čo skupina s veľkými raňajkami schudla 15 kg.

Môžeme si dopriať na raňajky sladkosti?

Táto štúdia vyvolala rôzne ohlasy medzi odborníkmi. Niektorí nenašli pochopenie s konzumáciou sladkostí na raňajky a takýto spôsob stravovania rozhodne neodporúčajú. Viac sa ale našlo tých, ktorí sa s takýmto prístupom stotožňujú. Ak sú občasné sladkosti súčasťou vyváženej a zdravej stravy, je to úplne v poriadku. V tomto prípade vstupuje do hry hlavne psychológia.

Ak si doprajeme niečo, čo máme radi, počas dňa už nebudeme pociťovať takú veľkú chuť zhrešiť. Keď sa to spojí s dostatočným prísunom bielkovín a sacharidov počas raňajok, ostaneme dlhšie sýti a nebudeme mať potrebu niečo zobkať medzi jedlami. V prípade, že by si si takéto jedlá zakazovala, viac by ťa lákalo porušiť svoju diétu a dopriať si ich.

Čo z toho teda vyplýva? Koláčov ani sladkostí sa vôbec nemusíš obávať, ak máš vyvážený jedálniček. Dôležitý je aj tak celkový prísun a to, či sa nachádzaš v kalorickom deficite. Život by nemal byť o tom, aby si si odopierala všetko nezdravé.

Zdroj: Live Science

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness