Toxický vzťah
Unsplash/Ivan Kazlouskij

Prežívaš toxický vzťah? Ak máš vo svojom živote toxickú osobu, neveští to nič dobré. Nemusí ísť vyslovene len o partnera, ale tiež o kamošku či dokonca rodinného príslušníka. Ak robia veci, ktoré ti ubližujú a kvôli ktorým sa cítiš zle, určite si si už kládla otázku, ako vyhrať nad takýmto človekom. Je to ľahšie, ako by sa mohlo zdať.

V našich nedávnych článkoch sme preberali veci, ktoré nám zvyknú hovoriť iba toxickí partneri a pozreli sme sa aj na situácie, kedy sa takýto vzťah dá ešte zachrániť. Niekedy to už ale nie je možné. V takomto prípade ti neostáva nič iné, než odísť. Pretože jediný spôsob, ako vyhrať vo vzťahu s toxickou osobou, je jednoducho nehrať.

Nemôžeš sa zapliesť do ich intríg a falošných hier. Opusti ich pomyselné ihrisko, na ktorom sa snažia s tebou zahrávať. Nebude to jednoduché, to by si mala vedieť hneď na úvod. Možno budeš i pociťovať výčitky svedomia kvôli tomu, že sa chceš vypariť z ich života. To si už naozaj zabudla na tie zlé veci, ktoré ti vyviedli?

Dlhodobý pocit viny je horší ako rozlúčka

Nie všetci toxickí ľudia vedia, že takto pôsobia na druhých. Nemusia to robiť schválne, ale ide o tú energiu, ktorá na teba pôsobí. Ten pocit, ktorý si odnášaš, keď si s nimi. A nie, nie je tvoja povinnosť to znášať. Prečo máš väčší súcit a pochopenie s druhými než sama so sebou?

Toxický vzťah je vyčerpávajúci, lebo chybu často zvaľujeme na seba. Myslíme si, že sme urobili niečo zle a kvôli tomu sa to všetko zmenilo k horšiemu. Aj keď si v tomto prípade obeť, ty si to nechceš vôbec pripustiť. A to je na tom práve to toxické, ten neustály pocit viny, ktorý ťa bude pomaly rozožierať.

Tomu by už mal byť koniec. Ak máš čo i len podozrenie na to, že sa v toxickom vzťahu nachádzaš a si si istá, že neexistuje spôsob, ako to napraviť, urob za ním hrubú čiaru a rozlúč sa. Neboj, bude to ľahšie, ako zažívať toto isté dokola každý deň či vždy pri strete s danou osobou. Je dôležité vedieť, kedy hru ukončiť, aby to nezašlo príliš ďaleko. V takom prípade by bol odchod ešte náročnejší.

Držíme ti palce, aby sa ti to podarilo! Aj ty máš predsa nárok na spokojný život bez toxickej energie. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating