Každý z nás už zažil chvíľu, kedy niečo sľúbil, ale v tom okamihu na sľub zabudol tak ako Dory na svoje myšlienky. Zabúdame, že ľudia, ktorým niečo sľúbime si tú vec pamätajú. Slovko áno má magickú moc. Takisto má aj silu tvorcu- môže zrodiť v hlave iného človeka predstavu, dokonca predstavu farbistú, ale tvorí aj veľa domnienok a u ľudí aj často súvislé príbehy.

Predstavte si napríklad situáciu, že máte dcéru, ktorú neskutočne ľúbite. Vy sa vrátite z práce unavená, frustrovaná po celom dni, a ona sa vás s úsmevom spýta, či jej na dobrú noc prečítate rozprávku. Vy v tom zhone, ako si vyzúvate topánky odpoviete áno neuvedomujúc si, čo to áno znamená. No vy, tak unavená zaspíte pri večerných správach, a dcérka zaspí bez rozprávky. V jej detskej hlave sa vytvorí domnienka, že ju nemáte radi a že ste na ňu zabudli. Toto spraví jedno jednoduché, krátke áno.

Ďalší z príkladov môže byť aj ten, že máte toho cez hlavu v škole. Písomky, úlohy, referáty. Počas učenia, kedy myšlienky lietajú sem i tam vám zavolá babka pýtajúc sa, či k nej prídete v nedeľu na obed. V bezmyšlienkovosti odpoviete jasné babi, rád. Tak vaša babka uvarí na obed slepačiu polievku, pripraví morčacie rezne a aj vás obľúbený ríbezľový koláč. No vy v tom zhone zabudnete na vašu silu slovka áno a tak babka sklamaná cítiac sa odstrčená, zabudnutá odkladá studenú polievku do ľadničky. Zasa sľub -sklamanie.

Sľubujeme aj sami sebe veľa vecí. Že ráno vstaneme skôr a pôjdeme si zabehať. Ráno vstaneme o polhodinu neskôr a tento sľub si vyčítame. Potom sa karháme vlastným negatívom a strácame čas, ktorý sme mohli využiť na behanie. Rozsah našich myšlienok nám kradne čas. Sľubujeme si, že budeme pozitívnejší, no vždy nás niečo nahnevá a tak zo sľubov vznikajú plané slova.  Sľubujeme si, karháme sa, vyčítame si. Dokola kolotoč sľubov, planých slov. Moc slov kazí moc slov.

Slovo má moc, slovo je činiteľ, cez ktorý prenášame informácie k ostatným.  Miesto toľkého rozprávania, sľubovania, slov áno by sme mali konať. Len tak spontánne si ísť zabehať do neďalekého lesa, v ktorom ste nikdy neboli. Prekvapiť babku s veľkou kyticou čerstvých kvetín natrhaných na lúke. Zobrať dcérku na výlet. Život bez sľubov je jednoduchší, spontánnejší a čerstvejší. Dýcha ním čerstvosť okamihov, úsmevov, radosti z prítomnosti ☺

foto: Monsuno

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife