Kontrola zo strany partnera
Unsplash/Blake Carpenter

Nájsť v druhom človeku lásku, to je to, po čom túžime snáď všetci. Škoda, že mnohé z nás majú aj skúsenosti, ktoré by nikomu nepriali. Nie všetci muži sú totiž princovia, nie všetci sa správajú ako gentlemani a nie všetci poznajú základné piliere zdravého vzťahu. Prehnaná žiarlivosť k nim rozhodne nepatrí. S ňou sa spája aj správanie, pri ktorom je kontrola zo strany partnera prehnaná.

Niekedy si žena ani neuvedomí, že ide o prehnané kontrolovanie, ktoré prekračuje zdravé hranice a myslí si, že ide len o prejav lásky. Veď ma ľúbi, tak sa o mňa bojí alebo chce vedieť, čo robím. No keď sa cítiš až pod tlakom, nie je to v poriadku. Ak tvoj chlap robí bežne nasledujúce veci, mala by si sa mať na pozore.

Dvojica v lese
zdroj: Unsplash/Andres Molina

Volá ti, aj keď vie, kde a s kým si

Ideš von s kamoškami, povieš mu, kam si idete sadnúť, aj s kým budeš. Alebo máš obedovú prestávku v práci. Alebo … si tam, kde v danom čase bežne bývaš a on o tom vie. Ale aj napriek tomu ti píše či vyvoláva, aby sa „nenápadne“ uistil, či si naozaj tam, kde si myslí, že si. A najmä, kto je vedľa teba. Vyzerá to ako obyčajný hovor, no niekde vo svojom vnútri tušíš, že ťa chce mať pod kontrolou.

Kontroluje ti telefón

Pozná tvoje heslá a hocikedy si vezme tvoj telefón, aby sa do neho „len tak“ pozrel. Tvári sa, že si len tak pozerá nejaké veci alebo to robí z nudy, no on dobre vie, ako si rýchlo „očekovať“ s kým si píšeš. Ráta sa tu aj to, ak máš pocit, že ti ho kontroluje tajne, pretože ti to niečo naznačilo, aj keď si ho pri tom nenachytala.

Muž a žena, ktorí majú vzťah, sa opierajú hlavami o seba
zdroj: Pexels/Tima Miroshnichenko

Objavuje sa tam, kde si ty

To je ale náhoda, že sa objavil práve v tom istom podniku, kde si ty, však? Alebo že ste na seba narazili na ulici, či v nákupnom centre. Veď vie, kam chodíš, takže sa nemôže tváriť, že ťa tam nemal stretnúť. Najmä, ak v meste nemáte len jeden bar, mohol ísť s kamošmi aj do iného no nie? Toto je už ten level, kedy to extra preháňa, pretože sa nehanbí ťa takto naživo mať pod dohľadom.

Zakaždým ťa spovedá

A čo je ešte horšie, keď je kontrola zo strany partnera horšia, než tá od tvojej matky, keď si bola v puberte. Ledva sa vyzuješ a už sa ťa vypytuje, kde si bola, s kým si bola, koho si stretla, čo ste riešili, … po čase sa už ani nesnaží pýtať sa nenásilným tónom, ale hádže otázky ako nejaký generál. Ak máš pocit, že si pod drobnohľadom a nemôžeš dýchať „vo vlastnom svete“, ide o toxický vzťah.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating