Tento článok venujem nám, novej a mladej generácii. Budem hovoriť o tvojich rovesníkoch, priateľoch, možno susedoch, ľuďoch, ktorí ťa obklopujú a možno to bude o tebe.

Predstav si svojich rodičov v tvojom veku. Mali dieťa, možno deti, vlastnú strechu nad hlavou, ktorú nazývali domov a tí úspešnejší mali dokonca svoje vlastné auto. Na druhej strane vidím nás, vidím seba. Mám stálu prácu, dokonca na dnešnú dobu slušne platenú. No aj napriek tomu vo mne existuje nejaká neviditeľná bariéra, ktorá mi bráni čo i len pomyslieť na  investíciu do nejakej nehnuteľnosti alebo kúpu vlastného auta. Dlhú dobu som si myslela, že chyba je vo mne. Že len prílišne milujem cestovanie a nie som pripravená na to, usadiť sa. No je chyba naozaj vo mne?

tumblr_n2h4umqkgl1qeraplo1_1280 napoleonfour.com

Dnešná doba je iná, o tom niet pochýb. Ľudia sú iní, hodnoty sa zmenili, možností je viac. A to sú tri základné piliere. Pojem vlastníctva už nie je relevantný a kým kedysi bolo meradlom úspechu vlastniť byt, dokonca auto, dnes nič z toho neplatí. Novodobé výskumy ukazujú, že mladí ľudia už len zriedkavo investujú do vlastného bývania. Lepšie povedané, mladí už skoro vôbec neinvestujú do drahých vecí. Je to ako keby sa mladá generácia vzoprela spoločenským konvenciám zaužívaným po celé desaťročia.

Prečo?

Podľa sociológov trpia mladí, moderní ľudia akousi „finančnou“ krízou, ktorá im spôsobuje strach z požičiavania si peňazí formou rôznych hypoték a úverov. Snáď ťa ale neprekvapí, že toto nieje tým hlavným dôvodom.

00000 pinterest.com

Snáď každý si uvedomujeme, že naša generácia vôbec nežije ako generácia našich rodičov. Dôvodom sú naše hodnoty a možnosti. Naši rodičia neboli schopní cestovať tak často a kamkoľvek ako dnes my. Nebolo toľko možností zábavy, príležitostí k budovaniu podnikov. Kým pre našich rodičov bolo dôležité zabezpečiť si bývanie a auto, naša generácia si uvedomuje, že skúsenosť je jediná vec, na ktorej skutočne záleží.

Netúžime po stabilite a prosperite, ako to bolo kedysi. Dnešná generácia si o to viac cení flexibilné plány a nezávislosť. Naša generácia sa už nezaujíma o hmotné vlastníctvo. Veď prečo si kupovať auto, keď si môžem prenajať taxík? Je to ako mať auto s osobným šoférom. Načo si kupovať nehnuteľnosť na nejakom prekrásnom mieste a vracať sa do nej, keď si môžem nájsť prekrásne miesto na Airbnb v ktoromkoľvek kúte sveta? A prečo investovať do nehnuteľnosti v rodnom kraji, keď ani neviem, koľko zostanem v práci, ktorú vykonávam?

Máme dve možnosti, a to upísať sa hypotéke na 40 rokov alebo jednoducho prijať fakt, že po zvyšok života zostaneme na prenajatom mieste. A navyše, ak zmením prácu, nebude nič, čo by mi bránilo pohnúť sa ďalej, do sveta. Podľa magazínu Forbes, menia mladí ľudia prácu priemerne každý tretí rok.. Predstavte si, že zostanete bez práce. To sú vážne veci, ktoré by mohli ohroziť narušenie platieb za auto alebo bývanie. To sú dôvody, prečo je pre mladých ľudí výhodnejšie prenajať si byt a priplatiť si za autobusovú kartu. V takomto prípade je ľahšie nájsť nového nájomníka ako kupca.

tumblr_o1xfzn8ajv1qc91i1o1_1280 napoleonfour.com

To znamená, že dnes sa úspech meria investíciou do skúseností a zážitkov. Hovoríme o cestovaní, športoch a budovaní startupov. Je pre nás oveľa ziskovejšie utrácať peniaze na skúsenostiach a zážitkoch, ako kupovaním si nových vecí. Veď si predstav seba a svojich priateľov. Zaujímalo by ich viac to, koľko nehnuteľností vlastníš alebo by si radšej vypočuli príbehy o tvojich zážitkoch z ciest?

Existuje mnoho výskumov, ktoré sa zaoberali danou témou. V jednom sa všetky zhodujú. Ak mladí utrácajú peniaze na skúsenostiach, medzi ktoré patrí aj cestovanie, sú oveľa šťastnejší ako tí, ktorí peniaze utrácajú na hmotných predmetoch.

Pamätajte. Skúsenosti sú oveľa cennejšie ako peniaze a materiálno kedy budú.

 

cover photo: pexels.com

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife