Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Čaká ťa dôležitý deň a nemôže sa nič pokaziť. Privstaneš si, nech vyzeráš k svetu. Pozrieš sa do zrkadla a máš chuť kričať. Nie kvôli tradičnému výbuchu na hlave, ale pretože sa ti uprostred čela vytvorila krásna červená hora. Prípadne aj na inom nevhodnom bolestivom mieste. Vyrážky nám dokážu riadne skomplikovať život, hoci sú prirodzené. Ich vytláčanie však nie je tá správna cesta. Portál verywellhealth, healthline a Intermountain healthcare uviedli tieto dôvody.

Nezhoršuj si to

Existuje mnoho dôvodov, prečo naše telo trpí týmito nepríjemnosťami. Vyrážky sa vytvárajú hlavne kvôli našim hormónom, baktériám, prírodným olejom alebo alergickým reakciám. Ich vytláčanie môže byť veľmi bolestivé, obzvlášť keď sa vytvoria na citlivom mieste. Ak si schopná to vydržať a predsa chceš tohto problému zbaviť, mohla by si si len uškodiť.

zdroj: Photo by kevin laminto on Unsplash

Toto sú následky vytláčania:

Mohli by sa ti vytvoriť jazvy.

Vytlačené baktérie a hnis by sa mohol dostať do ďalších pórov.

Obsah pupienka sa tlačením dostáva hlbšie do kože.

Môže tu vzniknúť vážna infekcia alebo zápal.

Keď si nevieš dať rady, ani pomoci

Ak je naozaj vytlačenie vyrážky tvojím jediným východiskom, urob to aspoň správne. Dbaj na správnu hygienu a predtým, ako sa dotkneš svojej tváre si poriadne umy ruky. Nesnaž sa zbytočne zbaviť pupáku, ktorý ešte nedozrel. Počkaj si na jeho bielu hlavičku. Vtedy máš istotu, že to pôjde ľahšie.

Keď si si istá, že je vhodným adeptom pre tento “zákrok”, nasmeruj svoje prsty do písmena V. Je to najlepšia pozícia, ako dostať hnis von. Nezabúdaj ani na dezinfekciu. Nepotrebuješ, aby sa ti toto miesto znova niečím zanieslo. Zároveň sa tak nebudú  ďalej rozširovať baktérie.

zdroj: Photo by Christin Hume on Unsplash

Alternatívne riešenie

Možno sa ti darí vytláčať tieto malé potvorky a ešte ťa to aj baví. Mala by si si však uvedomiť, že si tým veľmi ničíš pleť. Ako sme vyššie spomínali, nie je prospešné vytláčať si vyrážky prstami. Ak ti stále spôsobujú problémy, skús použiť produkty, ktoré by ich vysušili a časom by zmizli. Za pokus nič nedáš a môže to byť pre teba vhodnejšie riešenie.

Prevencia je dôležitá

Nepodceňuj riziko rozširujúcej sa infekcie. Snaž sa vytvoriť si isté rutiny, ktorými budeš svoju pleť rozmaznávať. Staraj sa o ňu a pravidelne ju čisti. Aj to je jedna z prevencií. A nezabúdaj, to čo dávaš svojmu telu sa odzrkadlí na jeho povrchu. Vyrážky môžu byť často dôsledkom alergickej reakcie.

Ak túžiš ešte po krajšej a zdravšej pokožke, dopraj si kvalitnú, prírodnú kozmetiku. Na našom Instagrame práve teraz prebieha súťaž, ktorá by rozhodne nemala ujsť tvojej pozornosti!

Zdroj: verywellhealth, healthline a Intermountain healthcare

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieBeauty