unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Asi každý človek už niekedy zažil nezdravý vzťah. A to nemyslím len ten romantický. Nezdravý vzťah môžeme mať s jedlom, kedy sa nevieme zbaviť nezdravého, prejedáme sa a máme problém s udržaním si správnej hmotnosti. Nezdravý vzťah majú niektorí ľudia aj s financiami, kedy si nedokážu ušetriť ani cent, pretože všetko, čo majú ihneď rozflákajú. Niektorí ľudia, častejšie však ženy, majú nezdravý vzťah samé so sebou, vnútorne sa ponižujú, neveria si a trestajú sa za niečo, za čo si nikdy trest nezaslúžili. Nepochybne, nezdravý vzťah zažil už asi každý z nás.

Avšak prečo sme stále závislí na nezdravých medziľudských vzťahoch? A ako vlastne taký nezdravý vzťah vyzerá?

Už si videla partnerov, ktorí sa bez seba nedokážu ani nadýchnuť? Možno to ani nie je obojstranné, ale minimálne jeden z nich má predstavu o vzťahu ako o nikdy nekončiacej láske, ktorá od teba vyžaduje VŠETKO. Každú jednu minútu tvojho dňa, všetky aktivity, ktoré robíš, musíte robiť spolu. Žiaden čas „osamote“. Spovedanie sa navzájom. Spoločný účet na sociálnych sieťach. Poznanie všetkých hesiel, prehľadávanie telefónu a kontrola každého kroku. Žiadna káva s kamarátkou bez neho/nej.

 

V nezdravom vzťahu človek zabúda na seba a svoje potreby. Prioritou sa stávajú potreby nášho partnera náš vzťah. Už viac nezáleží na tom, čo sme kedy chceli dosiahnuť. Kašleme na nejakú zahraničnú cestu, kam sme chceli ísť. Rodina, či priatelia už viac nie sú takými dôležitými ako kedysi. Hodina vo fitku? Pf, načo?! Veď sa už viac nemusíme snažiť, máme všetko, po čom sme kedy túžili. Nezdravé jedlo, celý deň strávený v posteli pri filmoch, no hlavne, že s ním.

Ľudia nachádzajúci sa v takýchto nezdravých vzťahoch zleniveli. Nemajú pocit, že ešte musia o niečo bojovať, či niečo dosiahnuť. No už len vzťah samotný potrebuje hromadu tvrdej práce. Nepostaví sa len tak zo dňa na deň. Nemôžeme ho brať ako samozrejmosť. Musíme neustále pracovať na tom, aby sme vytvárali spomienky. Aby nám partner, či partnerka dokázal veriť. Často sa musíme zaprieť, aby sme dokázali vymyslieť kompromis, ktorý by vyhovoval obom. Musíme počúvať, musíme sa vedieť vcítiť a hlavne musíme chcieť. Vzťah nemá vypĺňať prázdne miesto, ktoré máme v srdci. To si totiž musí zaplniť každý sám – sebaláskou. Až potom sa láska môže násobiť, až keď dokáže viac dávať, ako brať.

Ale prečo?

 

Ľudia vyhľadávajú a lipnú na nezdravých vzťahoch z viacerých dôvodov. Buď sa rozhodli, že im stačí to málo, čo majú. Rozhodli sa, že radšej budú všade chodiť a nadávať na to, aký je svet zlý, akoby mali svoj život zobrať do vlastných rúk a pokúsiť sa to zmeniť. Ďalším dôvodom môže byť pohodlnosť dnešného človeka, ktorý má pocit, že ak vynaložil určité úsilie, „zaslúži si“ presne to, čo dostal. Je mu ľúto všetkého času, peňazí a energie, ktoré do vzťahu vložil, a tak v ňom radšej ostane, aj keď nie je vôbec dobrý. Iní sa zas rozhodnú svoje vnútorné problémy (s jedlom, s peniazmi, so zdravým, či s prácou) prekryť tým, že sa ocitnú v toxickom vzťahu, ktorý ich myseľ zamestná natoľko, že na všetky svoje problémy zabudnú. Ľudia sa často stávajú závislými na svojom vlastnom nešťastí. A prečo? Pretože cítia aspoň niečo. Ľútosť, krivdu, smútok. „A to je predsa lepšie, ako by nemali cítiť nič.“

Zbav sa všetkých zlých návykov, ktoré ťa ťahajú dole. Uvedom si, že jedine ty si môžeš vytvoriť lepší život, no musíš niečo obetovať. No tá obeta, za to stojí, ver mi.

 

Zdroj: yourtango.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating