Prečo sa muži a ženy nechápu v láske: Najčastejšie rozdiely v prežívaní vzťahu
DatingNiekedy sa zdá, že ženy a muži pochádzajú z celkom odlišných planét. Odráža sa to na rôznych aspektoch života. Napríklad aj vo vnímaní lásky, o čom nám viac prezradila psychologička Mgr. Mária Magdaléna Ilavská z online poradne MOJRA.sk.
Muži a ženy majú často rozdielne spôsoby prežívania a prejavovania lásky, čo zvykne viesť k nepochopeniu vo vzťahoch. Konflikty sú bežnou súčasťou každého partnerstva. Avšak rozdiely, ktoré bývajú často ich zdrojom, vedú k tomu, že sa obaja partneri cítia nepochopení alebo že ich potreby ostávajú nenaplnené.
V exkluzívnom rozhovore nám už odborníčka popísala, ako spoznáš, že ťa tvoj partner skutočne miluje. Tentokrát nám objasnila, v čom spočívajú najväčšie rozdiely v prežívaní vzťahu, z čoho plynú aj aký vplyv má na vnímanie lásky hormonálna a biologická výbava.
Najčastejšie nedorozumenia v láske
Vzhľadom na rozdielne vnímanie lásky dochádza vo vzťahu aj k rôznym nedorozumeniam. Podľa odborníčky to môže byť vďaka odlišným očakávaniam a potrebám každého z nás.
„Preto sa vraví, že aj napriek tomu že sme vstúpili do spoločného vzťahu sme v ňom každý sám za seba a každý má iné potreby, ktoré chce alebo potrebuje mať v rámci vzťahu naplnené. Ak však máme očakávania až príliš rozdielne, pravdepodobne naša spoločná cesta nevydrží dlhú dobu,“ uvádza expertka.
„Vtedy vedia byť konflikty intenzívnejšie, v častejšej frekvencii a nie sú vôbec konštruktívne. Snažíme sa tomu druhému vyhovieť, no popri tom potláčame naše vlastné potreby, čo nám spôsobuje frustráciu a depriváciu,“ vysvetľuje ďakuje.
Niekto potrebuje viac lásky, niekto viac intimity, niekto zase nerád dáva najavo svoje pocity a niekto potrebuje počuť každý deň od partnera, že ho ľúbi. Niekto potrebuje každodenné dôkazy o láske a niektorí partneri dokážu žiť aj na diaľku.
„Je to slobodná voľba každého z nás, akého partnera si nájdeme a čo od vzťahu očakávame. Mali by sme však nášho partnera o tom oboznámiť a o všetkom komunikovať.“
Ženy trápi emocionálna nedostupnosť mužov
Jednou z výrazných odlišností, ktorá zvykne trápiť najmä ženy, je emocionálna nedostupnosť partnera. Psychologička opisuje, že muži bývajú zväčša skôr uzavretejší a neradi dávajú najavo to čo cítia, či už ide o pozitívne alebo negatívne emócie.
„Nato má zrejme vplyv aj výchova mužského pohlavia, kedy sa od malička vyžaduje od chlapcov aby boli silní, aby neplakali a aby boli skôr racionálni ako emocionálni. To je zrejme niečo, čo si muži nesú až do svojej dospelosti a príde im neprirodzené, keď ich žena zrazu chce, aby hovorili o tom, ako sa cítia alebo od nich žiadajú o neustálu náklonnosť a pozornosť,“ opisuje odborníčka.
„Nie je to niečo, čo by sa nedalo zmeniť, no tiež nemusí byť dobré pre vzťah, ak chce žena od muža niečo, načo muž nemá zdroje a kompetencie. Ak má muž zakódované nejaké vzorce správania, musí to chcieť zmeniť on sám a vyžaduje to jeho úsilie,“ upozorňuje Mgr. Mária Magdaléna Ilavská.
Vplyv hormonálnej a biologickej výbavy na prežívanie lásky
Na toto všetko má však významný dopad aj samotná príroda. „Hormóny sú silnými čarodejmi v našom organizme. Vedia nás ovládať do takej miery, že niekedy nespoznávame seba samých. Je to látka, ktorá slúži na chemickú signalizáciu medzi rôznymi bunkami,“ uvádza expertka.
„Ich pôsobenie môže mať veľmi silný účinok a ich aktivácia je o to intenzívnejšia, keď náš organizmus zažíva nejaké zmeny. Takže, aj keď sme zamilovaní, hormóny vedia meniť naše vnímanie a naše prežívanie,“ spomína ďalej.
Téma hormónov sa však často spája so ženským pohlavím, ale odborníčka pripomína, že hormóny ovplyvňujú aj opačné pohlavie. „Túto látku ovplyvňuje mnoho faktorov, zmeny môžu byť veľmi rýchle, časté a intenzívne.“
„Preto sa môže stať, že máme dni, kedy našu polovičku milujeme o trochu viac, hneváme sa na ňu z nejakej neznámej príčiny, inokedy sme zase viac citlivejší alebo naopak viac odolnejší. To všetko je v súlade s hormonálnymi zmenami, ktoré nedokážeme úplne ovplyvniť,“ vysvetľuje ďalej.
„Biologická výbava je zase niečo, s čím sa rodíme a prinášame si to na tento svet. Je to niečo, čo vieme len ťažko zmeniť. Niekto je jednoducho viac citovo založený, u niekoho prevláda rozumová zložka. A dokonca niekto sa narodí aj bez emočnej výbavy,“ prekvapuje.
Takýto ľudia sa podľa jej slov stávajú psychopatmi alebo sociopatmi. „Každopádne, vždy je dobré hľadať balans, zlatú strednú cestu a vyhýbať sa akýmkoľvek extrémom či výkyvom ak je to v našich možnostiach.“
Vo vnútri však ženy aj muži cítia to isté
Aj napriek tomu, že sa od seba muži a ženy tak veľmi líšia, zamilovanosť prežívajú takmer totožne. „Už pred stovkami rokov vznikol výrok, ktorý hovorí o tom, že láska je elixírom na každú chorobu. Je preukázateľné, že keď sme zamilovaní a naša láska je nám opätovaná, cítime sa lepšie,“ opisuje psychologička.
„Usmievame sa, všetky problémy sa nám zdajú byť zrazu ľahšie riešiteľné a hneď, ako ráno vstaneme, pomyslíme na našu polovičku, ako sa asi má. Je to síce prvotná zamilovanosť, ktorá sa časom mení na lásku, no priaznivý vplyv na naše zdravie zotrváva aj naďalej,“ pokračuje.
„Už len to, že máme vedľa seba človeka, ktorý je nám oporou, môžeme sa na neho spoľahnúť a ochotne nám pomôže, keď potrebujeme, nám dodáva pocit istoty a bezpečia, ktorý je potrebný pre zachovanie duševného zdravia. Bez rozdielu od pohlavia,“ uzatvára.
Zdroj: Psychologička Mgr. Mária Magdaléna Ilavská z online poradne MOJRA.sk exkluzívne pre Odzadu.sk