Bojovníčky za ženské práva

Ženy a ich armáda

Nadšenie, ktoré Emmeline mala bolo nevídané a vytrvalé. Preto neskôr vznikla aj WSPU, a teda Ženská sociálna a politická únia, ktorá sa starala o nové reformy. Toto hnutie bolo pri prvej masovej demonštrácii, po ktorej vznikol pojem sufražetky. Ich mítingy začali byť militantnejšie, radikálnejšie, a aj vďaka tomu začali mať problémy a museli ísť na to z inej strany.

Ženy bojovníčky za práva
zdroj: Unsplash/Nationaal Archief

Táto patriotka bojovala dlhé roky a zakladala rôzne združenia, s ktorými dosiahla nenormálne veľa úspechov. No pre nás najdôležitejší vybojovala v marci, roku 1928, kedy britský parlament priznal, že ženy majú všeobecné volebné právo. Emmeline 3 roky na to zomrela, ale jej úspech by malo byť počuť do dnes.

Clara Zetkin

Tejto úžasnej žene by sme mali vďačiť za mnohé a určite si o nej na sviatok MDŽ prečítaj. Podporovala ženské vzdelanie a hlavne bojovala za pracujúce ženy, ktoré podľa nej mali dostať rovnaké ocenenie, ako aj muži. A tiež vo veľkom odsudzovala pokrytectvo vtedajšieho manželstva, pričom podľa nej mala práve žena právo na to, aby sa rozhodovala o tom, koľko detičiek porodí. O tomto všetkom a omnoho viac informoval portál Argia.

Rovnosť v pracovnej oblasti

Clara Zetkin sa označuje ako zakladateľka teórie emancipácie socialistov. Tvrdo bojovalo za to, aby vtedajšie ženy mohli byť nezávislé od mužov. Aby mohli pracovať a dostávali rovnakú mzdu, pretože sa chceli uživiť samé a nebyť na krku žiadnemu chlapovi. A nielen to, ale aby mali aj všetky privilégiá, ktoré tomu prináležali. Pretože vďaka tejto znevýhodnenosti sa mnohé ženy museli potĺkať v zlých vzťahoch a celkovo podmienkach na život.

Hana Gregorová

Aj na Slovensku sa máme čím pochváliť a ako poukázal portál Prvé ženy, prvá slovenská feministka a bojovníčka za ženy bola Hana Gregorová. Spisovateľka a manželka známeho Jozefa Gregora-Tajovského. Práve jej sa podarilo presadiť filozofiu, ktorá sa predtým nevedela dostať do povedomia.

Od malička vedela kto je a čo chce v živote dosiahnuť, no podarilo sa jej to až po presťahovaní sa do Bratislavy, kde sa začala naplno venovať písaniu. Vo svojich dielach poukazovala a najmä tvrdo presadzovala svoje feministické názory, vďaka ktorým ju verejnosť nemala príliš rada a považovala ju za zradkyňu. Ale my jej môžeme ďakovať za to, že sa nebála a verejne rozprávala svoje názory, ktoré nás dostali k lepším dneškom.

Zdroje: Argia, hist259, Prvé ženy

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife