Vyhorenie

Vyhorenie akéhokoľvek typu je nepríjemné a veľmi nebezpečné. Strácaš chuť do života a veci robíš čisto automaticky. Okrem toho, že existuje emocionálne vyhorenie, je aj tzv. pracovné, ktoré psychológovia zvyknú nazývať aj novodobou epidémiou.

Podľa týchto piatich znakov zistíš, že ho práve prežívaš aj ty sama.

Neprejavuješ iniciatívu

Je ti skrátka jedno, čo sa deje. Ešte prednedávnom si stále vymýšľala niečo nové, vždy si prišla s nejakým zaujímavým nápadom a vyvolávalo to v tebe skutočné nadšenie. Lenže teraz nerobíš nič navyše a ledva zvládaš klasické každodenné úlohy.

Si podráždená

A presne vieš, že je to kvôli tej zlosti a ďalším negatívnym emóciám, ktoré prežívaš v práci. Akurát ich v sebe potláčaš a nedokážeš sa vyjadriť. Okrem tej podráždenosti začínaš byť aj úzkostlivá a bojíš sa každej správy, čo ti príde od šéfa a na pracovnej porade stále čakáš na niečo zlé.

Citáty o zlomenom srdci
zdroj: Pexels/Sofia Alejandra

Začínaš si myslieť, že nie si kompetentná

Každé upozornenie od vedenia vnímaš ako útok na svoju osobu a začínaš si myslieť, že nie si dostatočne dobrá v tom, čo robíš. Táto situácia sa môže rozvíjať dvoma spôsobmi – buď začneš makať ešte viac, aby si dokázala, že za niečo predsa stojíš, alebo prestávaš robiť úplne, však načo, aj tak nie si kompetentná.

Problémy so zdravím

Dajú o sebe vedieť staré choroby, ktoré si už považovala za vyliečené alebo vznikajú nové, ktoré môžu trvať naozaj dlho. Čo je zaujímavé a zároveň smutné, nemusia na ne zaberať ani obyčajné lieky, ktoré predtým zabrali vždy. Znakom vyhorenia je aj únava, ktorú môžeš pociťovať hneď, ako sa zobudíš. Veľmi časté sú taktiež migrény alebo náhle bolesti žalúdka.

Citlivosť

Tak, ako sa z ničoho nič stávaš podráždenou, rovnako sa stávaš aj citlivou a dokáže ťa rozplakať akákoľvek maličkosť. Nedá sa s tebou rozprávať ako kedysi, pretože sa za všetko urazíš a neznesieš kritiku voči svojej osobe.

Ak ťa zaujíma aj spomínané emocionálne vyhorenie, viac detailov nájdeš v našom článku.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife