Aké potraviny nejesť pri chudnutí

Aj keď sa už vedci a odborníci v oblasti fitness života s vedomosťami posunuli, stále existujú rôzne mýty, ktorým naivne veríme. Dôkazom môže byť fakt, že mnohé z nás pri túžbe schudnúť držia nezmyselné diéty. Určité potraviny pri chudnutí vylučujeme z jedálnička, aj keď by sme vôbec nemuseli. Myslíme, že kilá pôjdu vďaka tomu dole rýchlejšie.

Pritom je to naozaj zbytočné. Ak dané potraviny nebudeš konzumovať nadmieru a stále sa budeš držať toho, že tvoj celkový denný kalorický príjem bude nižší ako výdaj, chudnúť budeš. Tak čoho sa nemusíš vzdávať?

Plnotučné potraviny

Potraviny, ktoré sú označené ako nízkotučné či odtučnené, sa nám zdajú byť na počutie ľahšie a zdravšie, čo pri chudnutí môže byť plusom. Faktom však je, že častokrát majú práve tieto „light“ verzie zvýšený obsah sacharidov, čo tiež nie je to, po čom by si inak siahla.

Preto si skús pri najbližšom nákupe pozrieť hodnoty na dvoch rovnakých produktoch, z ktorých bude jeden v light prevedení. Možno si uvedomíš, že tá plnotučná je prijateľnejšia.

Orechy

K „tučným“ potravinám radíme aj orechy, avšak, vyradiť ich z jedálnička je hlúposť. Rôzne orechy a semená totiž obsahujú zdravé nenasýtené tuky. Tie sa odporúčajú aj pri chudnutí, postačí ti však približne 30 gramov denne (ako pri všetkom, ak ich budeš jesť vo veľkom, je jasné, že to nebude prospešné).

Orechy majú vysoký obsah energie, no vedia znižovať cholesterol, preto ich jedz s rozumom, no určite nevynechávaj. Vyraď však tie, ktoré sú solené či pražené. Vhodné sú kešu orechy, mandle, pistácie či lieskové orechy.

Biele pečivo

Potraviny pri chudnutí hrajú dôležitú úlohu. Hovorí sa, že v 80 % záleží na strave a zvyšok je o pohybe. Ak redukuješ váhu, rozhodne je dobré obmedziť cukor, vyprážané jedlá či bielu múku. Ale to neznamená, že si biele pečivo musíš úplne zakázať. Mnoho ľudí ho nahradí celozrnnými variantmi, pričom si myslia, že robia správnu vec.

zdroj: Pexels/olia danilevich, Instagram/lovetheprosas

Celozrnné pečivo môže byť síce nutrične lepšie, ale opäť, je potrebné pozrieť si jeho zloženie. Niekedy je na tom obyčajný biely rožok oveľa lepšie. Určite nemusíš plakať kvôli tomu, že si si cez víkend dopriala 2 rožky, neboj sa, nepriberieš.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness