Pexels/Pavel Danilyuk

Si aj ty jednou zo žien, ktoré si povedali, že v roku 2022 zhodia nejaké tie kilá, ktoré majú na svojom tele akosi navyše? Skvelé! Jediný problém môže byť ten, že ako aj po minulé roky, spravíš niekoľko chýb, kvôli ktorým to veľmi rýchlo vzdáš a prestaneš byť motivovaná. Nezaťažuj svoju hlavu diétami, ktoré „zaručene“ fungujú (inak, neboli by všetky ženy štíhle, ak by to tak naozaj bolo?) a zapamätaj si len to naozaj dôležité.

Všetko, čo potrebuješ na začiatku svojho chudnutia vedieť, je týchto 7 bodov!

1. Maj prehľad v kalóriách

Kalórie jednoducho neoklameš. Ak chceš chudnúť, musíš mať väčší výdaj ako príjem. Aspoň v začiatkoch si zapisuj svoj jedálniček do kalorických tabuliek, aby si mala prehľad o tom, aké hodnoty majú jednotlivé jedlá. Nie je to žiadna diéta, iba úprava na vyváženú stravu.

Nestaň sa však obeťou počítania každej jednej kalórie. Dopriať si môžeš naozaj všeličo, iba dbaj na to, aby to bolo stále v miere.

2. Pohyb musí byť pravidelný

Nezáleží na tom, či je to prechádzka, beh, cvičenie v posilňovni alebo doma. Hýb sa! Aspoň každý druhý deň, aby si si zvykla na to, že musíš mať fyzickú aktivitu. Hľadaj si druh cvičenia, ktorý ťa bude baviť. Môže to byť pokojne aj tanec, hlavné je, aby to bolo kardio, s ktorým sa chudne najefektívnejšie.

3. Keď ťa to trápi, nepôjde to

Ako sme spomenuli v predchádzajúcom bode, pohyb by ťa mal baviť. Ak sa prekonávaš silou-mocou, cvičíš s nechuťou a krútiš nosom nad stravou, je to zlé. Veľmi rýchlo s tým prestaneš, ak budeš mať k tvojmu novému životu odpor. Choď na veci pomaly, hľadaj to, čo ti sedí a nerob nič, čo nenávidíš. Občas treba zatnúť zuby, no nie tak, aby ťa to vyčerpalo i psychicky.

4. Všetkého veľa škodí

Prísne diéty, pri ktorých ješ celý deň iba zeleninu či dva tréningy na deň? Uf! Naozaj sa nemusíš trýzniť, pamätaj si, že všetko má svoje hranice a podobným štýlom si môžeš zdravie skôr poškodiť ako mu pomôcť. Potrebuješ cheat day, rovnako aj relax a poriadny odpočinok.

5. Voda je dôležitejšia, než si myslíš

Pi veľa vody! Naozaj. Pri chudnutí je pitný režim neskutočne dôležitý. Potrebuješ hydratovať svoje telo a vďaka nej nebudeš pociťovať hlad aj vtedy, keď inak nie si vôbec hladná. Zabudni na sladené nápoje, ideálna je čistá a neperlivá voda, ktorá má, ako inak, nula kalórií.

6. Nečakaj zázraky za týždeň

Neschudla si 2 kilá za týždeň? To nie je dôvod na to, aby si sa vzdávala. Ak chceš, aby boli tvoje výsledky dlhodobé a čo najlepšie, musíš mať pevnú vôľu a trpezlivosť. Pár týždňov na diéte ti veru zázračne nepomôže. Choď na to krok po kroku a nedávaj si prehnané ciele.

7. Nie je to iba o váhe

Sú ti nohavice voľnejšie, ale váha nejde smerom dole? To nie je problém! Zbavuješ sa tuku a zároveň naberáš svaly. Ver, že 70 kilová žena môže vyzerať naozaj rôzne, preto neber číslo na váhe ako jediné merítko toho, či robíš pokroky alebo nie. Radšej si vezmi meter a pozri sa na centimetre.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness