Opraviť ho nedokážeš: Prečo ženy zostávajú s mužmi, ktorí ich ranili?
Vzťahy
Poznáš ten moment, keď ti niekto ublíži, no ty aj napriek bolesti zostávaš? Mnohé ženy sú vo vzťahoch, v ktorých boli zranené, s nádejou, že sa partner zmení. Možno ich muži podviedli, čo dokázali odpustiť. Veď predsa v TÝCHTO prípadoch by si to mala spraviť. No iba v prípade, ak to tak cítiš. Tieto ženy však veria v chlapov potenciál, v minulé chvíle nežnosti, v spoločné spomienky. Lenže nie každého muža možno „opraviť“.
Prečo napriek všetkému zostávame s niekým, kto nám ublížil? A čo v nás túto potrebu vlastne vyvoláva? Spýtali sme sa psychologičky Mgr. Ingrid Molnárovej z online poradne MOJRA.sk.
Prečo majú ženy tendenciu naprávať mužov, ktorí im ublížili?
Podľa odborníčky ide o komplexný jav, ktorý je prepojený s rôznymi faktormi. „Jedným z dôvodov, prečo sa toto správanie objavuje, je silné emocionálne spojenie a citová väzba, ktoré ľudia cítia voči svojim partnerom. Tieto pocity a väzby môžu zmierniť ich vnímanie negatívnych aspektov vzťahu. Pritom láska a nádej motivujú jednotlivca k tomu, aby vo vzťahu zostával a dúfa, že sa situácia zlepší,“ uvádza.
„Ďalším faktorom je vplyv minulých skúseností. Ľudia, ktorí vyrastali v prostredí s problematickou dynamikou vzťahov, si môžu nevedome osvojiť podobné vzorce správania. Snaha ,naprávať‘ partnera im môže pripadať ako normálny spôsob riešenia ťažkých situácií,“ pokračuje. Ďalej dodáva, že v tom zohráva rolu aj vzťah k sebe. „Osoby s nízkym sebavedomím môžu veriť, že si nezaslúžia lepší vzťah, alebo môžu mať pocit, že ak by sa im podarilo partnera zmeniť, zvýšilo by to ich vlastnú hodnotu,“ vysvetľuje.
„Závislosť a spoluzávislosť môže tiež ovplyvniť zotrvanie v škodlivom vzťahu. Niektorí ľudia sa stávajú závislými na vzťahu, aj keď je škodlivý, a majú pocit potreby zotrvania a ,naprávania‘ partnera s cieľom udržania stability. K tomu sa pridávajú sociálne a kultúrne tlaky, ktoré niekedy presadzujú hodnoty ako ,láska prekoná všetko‘ alebo že ,žena má byť oporou pre muža‘. Takéto presvedčenia môžu brzdiť uvedomenie, že odchod z nezdravého vzťahu je reálna a oprávnená možnosť,“ dopĺňa.
„Kognitívna disonancia je ďalší psychologický jav, ktorý zohráva úlohu. Aby sa ľudia vyrovnali s rozpormi medzi pocitmi a realitou, presviedčajú sa, že dokážu svojho partnera napraviť. Tým zmierňujú diskomfort spôsobený nekonzistentnosťou medzi ich správaním a presvedčeniami,“ opisuje ešte.
Viera ženy, že partnera zmení, keď ju bude dostatočne milovať
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo ľudia veria, že láska dokáže prekonať všetky problémy?
- Ako sa prejavuje snaha o kontrolu vo vzťahu?
- Čo motivuje ľudí zostávať v nefunkčných vzťahoch?
- Čo je to vzťahová závislosť a ako sa prejavuje?
- Čo je „trauma bonding“ a prečo vytvára silné emocionálne puto?
- Aké sú hlavné znaky, že zmena vo vzťahu je možná?
- Ktoré signály naznačujú, že ide len o ilúziu zmeny?
- Ako rozpoznať, že žijeme v nádeji na zmenu namiesto v realite?
- Aké pocity signalizujú, že sa nachádzame v nezdravom vzťahu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity