Prečo ženy zostávajú s mužmi, ktorí im ubližujú
Freepik/freepik/drobotdean

Poznáš ten moment, keď ti niekto ublíži, no ty aj napriek bolesti zostávaš? Mnohé ženy sú vo vzťahoch, v ktorých boli zranené, s nádejou, že sa partner zmení. Možno ich muži podviedli, čo dokázali odpustiť. Veď predsa v TÝCHTO prípadoch by si to mala spraviť. No iba v prípade, ak to tak cítiš. Tieto ženy však veria v chlapov potenciál, v minulé chvíle nežnosti, v spoločné spomienky. Lenže nie každého muža možno „opraviť“.

Prečo napriek všetkému zostávame s niekým, kto nám ublížil? A čo v nás túto potrebu vlastne vyvoláva? Spýtali sme sa psychologičky Mgr. Ingrid Molnárovej z online poradne MOJRA.sk.

Prečo majú ženy tendenciu naprávať mužov, ktorí im ublížili?

Podľa odborníčky ide o komplexný jav, ktorý je prepojený s rôznymi faktormi. „Jedným z dôvodov, prečo sa toto správanie objavuje, je silné emocionálne spojenie a citová väzba, ktoré ľudia cítia voči svojim partnerom. Tieto pocity a väzby môžu zmierniť ich vnímanie negatívnych aspektov vzťahu. Pritom láska a nádej motivujú jednotlivca k tomu, aby vo vzťahu zostával a dúfa, že sa situácia zlepší,“ uvádza.

„Ďalším faktorom je vplyv minulých skúseností. Ľudia, ktorí vyrastali v prostredí s problematickou dynamikou vzťahov, si môžu nevedome osvojiť podobné vzorce správania. Snaha ,naprávať‘ partnera im môže pripadať ako normálny spôsob riešenia ťažkých situácií,“ pokračuje. Ďalej dodáva, že v tom zohráva rolu aj vzťah k sebe. „Osoby s nízkym sebavedomím môžu veriť, že si nezaslúžia lepší vzťah, alebo môžu mať pocit, že ak by sa im podarilo partnera zmeniť, zvýšilo by to ich vlastnú hodnotu,“ vysvetľuje.

Závislosť a spoluzávislosť môže tiež ovplyvniť zotrvanie v škodlivom vzťahu. Niektorí ľudia sa stávajú závislými na vzťahu, aj keď je škodlivý, a majú pocit potreby zotrvania a ,naprávania‘ partnera s cieľom udržania stability. K tomu sa pridávajú sociálne a kultúrne tlaky, ktoré niekedy presadzujú hodnoty ako ,láska prekoná všetko‘ alebo že ,žena má byť oporou pre muža‘. Takéto presvedčenia môžu brzdiť uvedomenie, že odchod z nezdravého vzťahu je reálna a oprávnená možnosť,“ dopĺňa.

Kognitívna disonancia je ďalší psychologický jav, ktorý zohráva úlohu. Aby sa ľudia vyrovnali s rozpormi medzi pocitmi a realitou, presviedčajú sa, že dokážu svojho partnera napraviť. Tým zmierňujú diskomfort spôsobený nekonzistentnosťou medzi ich správaním a presvedčeniami,“ opisuje ešte.

Nevera vo vzťahu
zdroj: Pexels/Katerina Holmes

Viera ženy, že partnera zmení, keď ju bude dostatočne milovať

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Zobraziť všetky mesačné predplatné
Arrow down
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Vzťahy