Kozmetika, ktorá ti môže uškodiť

Nie všetka kozmetika je bezpečná a zdraviu prospešná. Mala by si si teda dávať veľký pozor na to, čo si dávaš na tvár a celkovo na pleť. Odborníčka Katarína Demetriou z kozmeticko-farmaceutického laboratória Pharma MKL ti prezradí, ako si vybrať správnu kozmetiku, ktorá je prospešná pre zdravie a krásu. 

Slovné spojenie „chemické látky“ v kozmetike síce zaváňa problémom. Pravda však je, že každý jeden kozmetický prípravok, liek, liečivo či dokonca potravina sú vo svojej podstate rôznymi spôsobmi namiešané chemické látky.

Umelé je umelé

Azda neprejde týždeň, aby sa v médiách neobjavili správy o tom, že výrobca sťahuje z trhu nejaký šampón, tuhé mydlo, parfum alebo dezinfekciu na ruky, pretože sa v nich našli nebezpečné chemické látky. Aj TU nájdeš zoznam niektorých z nich.

Mnohé chemické látky používané v kozmetike sa totiž ešte len skúmajú. Iné sú už preskúmané a je dovolené používať ich v určitom množstve, ktoré sa považuje za bezpečné. Keď denne používame sprchový gél, pleťovú vodu, sérum na pleť, krém na tvár a make-up, obsah týchto látok sa sčítava.

Žena v župane si strieka sprej na tvár
zdroj: Unsplash/Kalos Skincare

Výsledkom preto nemusí byť zdravie a krása, ale, naopak, zásadné poškodzovanie pokožky a ďalších vrstiev kože.

Ako sa dá vybrať tá správna kozmetika?

Viac pozornosti než reklame a cene treba pri výbere kozmetiky venovať jej zloženiu. Práve v malých písmenkách na zadnej strane obalu je ukrytá pravda. My ťa však teraz naučíme, ktoré látky sú pre tvoje telo škodlivé a treba si na ne dávať obzvlášť veľký pozor.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty