Nie každej z nás bola daná do vienka bezproblémová pleť. Takmer všetky sme sa s vyrážkami trápili v období puberty, no niektorým z nás to ostalo aj v dospelosti. Mnohé ženy, aj napriek tomu, že s pubertou sa už dávno rozlúčili, dennodenne zvádzajú aj niekoľkohodinový boj so svojou pleťou. A keďže ja patrím medzi tie, ktoré čistá pleť obchádza oblúkom, prinášam vám zopár overených rád, ktoré mi buď odovzdala mamina, alebo som ich ,,obkukala“ z vlogov, blogov a podobne.

1. Vyhni sa nezdravému jedlu!

Táto informácia určite nie je ani pre jednu z vás svetoborná. Je nad slnko jasné, že na našu pleť vo veľkom vplýva to, čo zjeme. Akné či akýkoľvek iný kožný problém úzko súvisí so žalúdkom. Preto by sme mali z nášho jedálnička vylúčiť (alebo minimálne obmedziť) sladkosti, pražené jedlá, slané pochutiny… Sladkosti môžeme nahradiť ich zdravšími variantami (napr. Ovsená svačinka,) alebo ovocím. Taktiež by sme mali zvýšiť príjem zeleniny. Spomeniem tiež, že je dôležité si odpozorovať (prípadne navštíviť lekára), či naša pleť nereaguje nepriaznivo na konkrétne potraviny, napríklad čokoládu, orechy, či citrusy. Takýmto spôsobom sa môže prejavovať alergia.

2. Prijímaj dostatok tekutín

A nemám na mysli Colu, či akékoľvek iné sladené nápoje. Na to, aby sa náš organizmus zbavoval nečistôt, je dôležité prijímať dostatok čistej vody. Samotná spevácka diva Beyoncé sa netají tým, že denne vypije ,,hektolitre“ vody. Toto odporúčanie taktiež zdelila svojím ,,followerom“ na Instagrame i druhá vicemiss 2018 – Yasmine Taty.

3. Nezabúdaj na pravidelný pohyb

Nikto nevraví, že musíš podávať olympijské výkony, ale pohyb by ti nemal byť cudzí. Na začiatok vymeň výťah za schody. Už len táto drobná zmena bude nielen pre tvoju pleť, ale aj pre celé telo veľmi priaznivá. Pridaj k tomu rýchlu chôdzu a aspoň 10 minút denne na stacionárnom bicykli, a o pravidelný pohyb máš postarané. Nemusíš sa mučiť v posilňovni, ale taktiež nesmieš iba ležať na gauči pri Netflixe.
Skvelou minimotiváciou, okrem krajšej pleti, samozrejme, môže byť aj mobilná aplikácia, ktorá ti bude počítať kroky, poschodia a pod. Môžeš prekonávať vlastné limity a nadstavovať si laťku stále vyššie.

4. Prijímaj vitamíny!

V tomto odseku sa možno naše názory budú rozchádzať. No reálne je takmer nemožné prijať dostatočné množstvo živín a vitamínov čisto zo stravy. Preto by sme mali do nášho ranného (či večerného) rituálu pridať užívanie vitamínov v tabletkovej forme a konkrétne siahnuť po zinku, probiotikách, vitamíne C, D či po b-komplex(e). Okrem zdravšej pleti tieto doplnky prospejú i vlasom, nechtom či tráviacemu ústrojenstvu.

5. Starostlivo si vyberaj kozmetické produkty!

To, že nejaký produkt vyhovuje nejakej blogerke, vlogerke, či tvojej kamarátke, neznamená, že bude vyhovovať aj tebe. Každá z nás má iný typ pleti, každá z nás inak reaguje na jednotlivé látky a každá z nás trávi svoj deň inak. Opäť platí, že je jedine na tebe, aby si si odpozorovala, ktoré produkty tvojej pleti sadnú a nie jej ubližujú.
Sústreď sa na to, ako sa cítiš po nanesení make-upu. Či tvoja pleť dýcha alebo sa cítiš sa príliš ,,upatlano“. Taktiež si odpozoruj, ako tvoja pleť reaguje na mydlo, ktorým sa umývaš, či na pleťovú vodu, ktorú používaš. Množstvo micelárnych vôd obsahuje alkohol, ktorý môže pleť rozdráždiť a mydlá zas môžu pôsobiť vďaka parfumom a iným chemickým látkam agresívne. Vhodnou alternatívou, ktorá sa osvedčila aj mne, je používať sprchové gély, mydlá, mastičky, ktoré sú určené pre najmenších.

Ďalšie rady nad zlato:

Pravidelne si meň návliečku podušky, na ktorej spíš (pokojne aj každý tretí deň).

Urči si jeden uterák, ktorý bude IBA TVOJ a budeš ho používať IBA na tvár.

Pravidelne si čisti aplikátory, ktoré používaš pri líčení.

A hlavne, nikdy sa nezabudni odlíčiť!

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.