Dvojica sa drží za ruky a smeje

Existuje podľa teba láska na prvý pohľad? Mnohé páry si myslia, že áno, pretože ju zažili na vlastnej koži. Portál Your Tango zverejnil výsledky staršieho prieskumu, podľa ktorého na takúto lásku veria viac muži. Vieš, prečo to tak je?

Z filmov sme sa naučili, že láska na prvý pohľad je niečo nádherné a takýto okamih by chcela zažiť nejedna z nás. Hneď pri pohľade na muža vieš, že je to ten pravý a všade preskakujú iskry a viete, že spolu musíte byť. Pre niekoho je toto len nerealistická predstava, no pre iných skutočnosť.

Podľa prieskumu verí v lásku na prvý pohľad až 59 % mužov a 49 % žien. Čo sa týka reálnych skúseností, tie má až 41 % mužov a 29 % žien. Tiež ťa prekvapuje, že vyššie číslo je zrovna pri chlapoch?

Láska medzi partnermi
zdroj: Pexels/Kenzhar Sharap

Pre mužov je to oveľa jednoduchšie

Biologická antropologička Dr. Helen Fisher prezradila, že muži sú veľmi vizuálni a keď uvidia ženu, ktorá sa im páči, rýchlejšie sa im spustí systém romantickej lásky. Ženy sú v tomto prípade trochu opatrnejšie.

Skeptici zase hovoria, že ide skôr o žiadostivosť a nie lásku, no aj na to má doktorka odpoveď. Podľa nej tieto dve veci fungujú rovnako. Túžba je poháňaná testosterónom, zatiaľ čo romantická láska je citová posadnutosť. A obe veci sa dejú rovnako rýchlo.

Keď sa ľudia zamilujú, ich telo uvoľňuje dopamín, ktorý v mozgu vyvoláva pocit podobný odmene. „Je to systém, ktorý riadi chcenie, túžbu, posadnutosť, sústredenie, energiu a motiváciu,“ hovorí doktorka. Zároveň dodáva, že skenovanie mozgu zamilovaného človeka ukazuje aktiváciu v niektorých rovnakých oblastiach ako u závislých od heroínu.

Intenzívna túžba, ktorá prichádza s romantickou láskou, je potreba spojenia s druhou osobou. Podobne ako fyzická túžba po niekom, aj romantická láska sa môže spustiť takmer v priebehu niekoľkých sekúnd. Ak sa teda do niekoho zamiluješ príliš rýchlo, nemusíš sa báť, lebo to je v poriadku. Príbeh lásky každého z nás sa píše v rôznom čase, dĺžke a detailoch.

Zdroj: Your Tango

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating