Leto a jeho nástrahy

Vodný raj má aj norovírus, e.coli, giardia, papilomavírus či chlamýdie s následkom črevných a kožných nákaz. V bazéne môžeš dokonca dostať aj vírusový zápal pečene typu A a urologické, gynekologické či kožné infekcie. Napríklad mikroskopické huby, plesne a kvasinky. Konkrétne TAKTO zistíš, že si sa nakazila niektorou z týchto intímnych chorôb.

Prakticky všetko, s čím do vody vstupuješ (vrátane zvyškov stolice)bez osprchovania, si zapláva s tebou a môže sa to šíriť ďalej.

Leto a jeho nástrahy
zdroj: Pexels/Kammeran Gonzalez-Keola

Kvasinky

Bazénová dezinfekcia paradoxne môže k týmto problémom prispieť. Zvážiť by si mala vstup do vody s dieťaťom s alergiami či atopickým ekzémom. Môže mu ich zhoršiť. Chlór dokáže niekedy narušiť i vnútorné prostredie intímnych oblastí.

Výslužka z kúpaliska v podobe Candidy Albicans nie je mýtus. Príznakmi vaginálneho zápalu je pálenie, svrbenie, výtok a bolestivé močenie. A síce ti možno susedka či kamoška poradila natierať si „to“ probiotickým jogurtom, vložiť si dnu cesnak či okúpať sa vo vode s jablčným octom, radšej neexperimentuj.

Betaglukán s kyselinou

V liečbe gynekologických zápalov sa výborne osvedčila kombinácia betaglukánu a sodnej soli.

„Úlohou beta glukánu je udržiavať správnu funkčnosť lokálneho imunitného systému. Úlohou kyseliny hyalurónovej je zas liečiť mikrotrhlinky vo vaginálnom tkanive, do ktorých sa veľmi rady schovávajú infekcie, a potom je ťažké dostať ich odtiaľ von,“ radí odborník na imunitu, Adrián Doboly z biotechnologického laboratória Natures.

Leto a jeho nástrahy
zdroj: Natures

Tieto dve liečivé zložky pomáhajú udržiavať prirodzenú vlhkosť a prirodzené pH intímnych partií. „Zároveň vytvárajú a obnovujú kultúry, ktoré v týchto častiach tela žijú, a chránia ich. Zmierňujú pálenie, svrbenie a pocit suchosti,“ odporúča odborník. „Ak by príznaky pretrvávali viac ako dva dni, určite ale treba vyhľadať svojho lekára,“ dodáva.

Preventívne pravidlá

Riziko letných infekcií zmierniš, ak sa po kúpaní neodkladne osprchuješ, ideálne mydlom. A potom mokré plavky vymeníš za suché. Nikdy si nesadaj na bazénové kachličky, ani po nich nekráčaj naboso. Obutá vstupuj aj na verejné toalety a sprchy. Telo na ležadle si vždy podlož suchým uterákom.

Do bazéna nechoď spotená a s make-upom. Chémia môže zmierňovať účinok dezinfekcie. 12 hodín pred vstupom do vody sa radšej nehoľ. A hlavne, vždy sa kúp iba vo vodnej ploche, či už prírodnej alebo umelej, ktorej bezpečnosť monitoruje Úrad verejného zdravotníctva.

Zdroj: Tlačová správa, Adrián Doboly z biotechnologického laboratória Natures

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life