Nevera

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Možno si sa v tejto situácii niekedy ocitla aj ty. Alebo práve rozmýšľaš, či nevera stojí za odpustenie. Podviedol ťa partner a pýtaš sa, či mu môžeš prepáčiť. Rekapituluješ si dôvody, spisuješ si pozitíva a negatíva, no nevieš odhadnúť, či to ešte vo vašom vzťahu bude mať význam, ak mu dáš druhú šancu.

Preto sme oslovili psychologičku Mgr. Vieru Škopovú z online poradne MOJRA.sk, ktorá ti dá návod na to, ako odpustiť neveru. Ak si sa teda rozhodla, že svojmu partnerovi dáš druhú šancu aj napriek tomu, čo ti dokázal spraviť. A za akých okolností by si to mala spraviť? Dá sa to vôbec?

Prečo to je v poslednej dobe tak časté?

V posledných rokoch je nevera veľmi „obľúbená“. Vzťah medzi dvoma ľuďmi môže navonok vyzerať perfektne, no potom nás dokáže neuveriteľne šokovať, keď aspoň trochu nazrieme do súkromia. Prečo to tak je podľa odborníčky?

„V poslednej dobe žijeme veľmi rýchlo. Venujeme čas práci, domácnosti, deťom, kariére a zabúdame občas na seba, aj na svojho partnera,“ uvádza Mgr. Viera Škopová, psychologička online poradne MOJRA.sk.

„Partneri sústredia svoju energiu na všetko, čo so sebou život, rodina a práca prinášajú, no zabúdajú na spoločný čas, objatie a stráca sa priestor venovaný jeden druhému. Zo vzťahu sa vytráca blízkosť a intimita, pretože sme unavení, v strese a častokrát vyčerpaní. Vytráca sa komunikácia a záujem o toho druhého,“ dodáva.

Muž pozerajúci inam
zdroj: instagram/leon_dude

Existuje mnoho párov, kde sú partneri značne emočne vzdialení aj napriek tomu, že si dôverujú. Preto nevera dlhodobo zostáva v tajnosti. Partner je podľa slov odborníčky spokojný, pretože má naplnené potreby u niekoho iného a rodinný život ho taktiež teší.

Čo robiť, ak sa partneri podvedú?

„Sú dve alternatívy. Priznať neveru a pracovať na vzťahu a dôvodoch, ktoré boli príčinou podvádzania. Pokúsiť sa nájsť spoločnú cestu a zmeniť nastavenia vo vzťahu. Pracovať na obnove dôvery a hovoriť o tom, čo je pre náš vzťah výnimočné. Prečo náš vzťah vznikol, čo nás spája, čo potrebujeme jeden od druhého a čo oceňujeme na partnerovi,“ uvádza odborníčka.

Tento článok je dostupný členom Odzadu PREMIUM

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating