Či už sa to týka vzťahov, zdravia, pracovného zaradenia alebo hociktorej oblasti života, vždy sa kladie dôraz na to, či má človek rád sám seba. Máš sa rada? Určite si odpovieš: samozrejme, že áno. Milujem sa a chcem pre seba len to najlepšie. Ale, …

Si si tým istá? Alebo si to iba myslíš, iba chceš, aby to tak bolo. A pritom sa voči sebe správaš úplne inak, robíš veci, ktorými sa vlastne ničíš. Ja ti skúsim predostrieť, čo skutočne znamená „mať sa rada“.

1. Keď nie si niekde šťastná, jednoducho odídeš

Toto je prvý a základný pilier. Je to proste znak toho, že poznáš svoju hodnotu, a ak sa k tebe niekto správa zle, odstrkuje ťa, ignoruje alebo skrátka robí všetky veci, ktoré ťa robia nešťastnou, ty sa hrdo postavíš a odídeš. Povieš jednoducho DOSŤ, ja mám na viac.

Možno si takéto konanie zamieňaš so slabosťou alebo vzdaním sa, a ty sa predsa nevzdávaš, však? Ak nad tým premýšľaš takto, stále veríš, že ešte sa to dá zmeniť, že ešte niečo vydržíš, že to hádam prekonáš spolu s tým, kto ti ubližuje. Ale tým trpíš iba ty. Netrpí ten, kto ťa robí nešťastnou, on možno ani nechápe, prečo taká si a tak stále pokračuje v tom správaní ako doteraz. Preto sa rozhodni pre šťastie, rozhodni sa pre odchod, rozhodni sa povedať si DOSŤ a ver, že je to znak veľkej sily.

2. Máš svoj názor a dokážeš sa postaviť sama za seba

Nikto ti nemôže vnútiť myšlienku alebo názor, s ktorým sa ty osobne nestotožňuješ. Možno niekto silou mocou bude na teba tlačiť a naliehať, možno sa dotyčný uchýli aj k citovej manipulácii, ale ty to vieš prekuknúť a nenecháš, aby s tebou ktokoľvek takto jednal.

Ak sa tvoje myšlienky na túto tému uberajú smerom, ktorý ti vraví, že možno treba prijať aj názor iných, nie iba svoj – tak áno, máš pravdu. Inak sa tomu vraví aj kompromis. Ale kompromis je čin, za ktorým stoja obe strany. Ak budeš neustále robiť kompromisy IBA ty, ľudia si na to časom zvyknú. Ty ani nebudeš ako a zrazu budeš iba ustupovať, obmedzovať sa kvôli niekomu a možno nakoniec nebudeš vedieť, za čím alebo za kým, vlastne stojíš.

Vtedy vedz, že za sebou v tejto situácii rozhodne nestojíš. Preto sa drž svojej cesty, svojich zásad a svojich hraníc. Hranice sú práve to, čo musíš nastaviť hlavne iným. Ukáž okoliu ako s tebou jednať môžu a aké jednanie im už u teba neprejde. Stoj sama za sebou a nenechaj sa manipulovať. Najlepší manipulátori sú totiž v tvojom najbližšom okolí, aj keď je to veľmi ťažké prijať.

3. Nechávaš si priestor a čas na SEBA

Dôležitá časť sebalásky – dávať sama sebe pozornosť a čas. A to aj vtedy, keď si ostatní na tvoju pozornosť a čas nárokujú. A nárokujú si na ňu veľmi často.

Myslíš si, že oni ťa teraz potrebujú, nezabije ťa predsa pár minút. Ale z pár minúť môže byť aj pár hodín, z hodín môžu byť dni a nakoniec ťa problémy iných pohltia natoľko, že fakt nebudeš mať čas vypnúť a byť tu pre seba. Dávaš sa ostatným denne, si tu pre nich vždy, je to dobré. Dobré pre nich.

Ty sa možno cítiš unavená, na stole ti ležia tvoje vlastné problémy, ale to nikoho iného nezaujíma. Nie naozaj. Preto si sprav láskavosť a vyhraď si nejaký čas aj pre seba. Aby si si mohla utriediť myšlienky, aby si mohla vyriešiť svoje problémy, aby si si mohla konečne oddýchnuť.

Je to nevyhnutné, aby si sa mala rada, a aby tvoja láska k sebe bola skutočná. Lebo zatiaľ, čo sa stále podriaďuješ iným, vlastne tým hovoríš NIE sama sebe. Je to tak, či mi veríš alebo nie. Nikto ti nedokáže dať toľko, čo ty sama sebe, nikto ťa nedokáže tak pochopiť, nikto iný sa za teba nepostaví, nikto za teba nespraví rozhodnutia, nikto nevie, čo ťa robí nešťastnou a nikto nevie čo ťa môže urobiť šťastnou. Vieš to iba TY. Tak sa maj rada a začni už konečne od seba.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.