Blízky človek má hrozný vzťah

Každá z nás má vo svojom okolí niekoho, kto v partnerstve prežíva náročné obdobie. Možno vidíš, že pre tvojho blízkeho je vzťah priam utrpením a máš chuť mu pomôcť. Ale je to vždy správna voľba? Niekedy môžu byť naše dobré úmysly kontraproduktívne. Pozrime sa na niekoľko dôvodov, prečo by si mu (ne)mala pomôcť a ako pristúpiť k situácii citlivo a zodpovedne.

Ako pomôcť blízkemu, pre ktorého je vzťah utrpením?

1. Poznaj hranice svojich možností

Pomoc priateľke alebo blízkemu v ťažkej situácii je super, ale treba vedieť, kde sú tvoje hranice. Ak nie si odborníčka, tvoja pomoc môže byť obmedzená. Skús byť oporou, ale nezabúdaj, že niektoré problémy si vyžadujú profesionálnu pomoc.

Vzťahy a rozchod
zdroj: Pixabay/Alpcem

2. Rešpektuj jej autonómiu

Aj keď máš pocit, že by si mala zasiahnuť, rešpektuj rozhodnutia a slobodu tvojho blízkeho. Každý má právo na svoje vlastné rozhodnutia, aj keď s nimi nesúhlasíme. Tvoja úloha môže byť skôr v tom, že poskytneš emocionálnu podporu a priestor na vyjadrenie.

3. Uvedom si dôsledky

Zasahovanie do vzťahu môže mať nepredvídateľné dôsledky. Niekedy sa môže situácia ešte zhoršiť alebo môžeš byť vnímaná ako niekto, kto sa mieša do cudzieho života. Premysli si, či je tvoja pomoc naozaj nevyhnutná a akým spôsobom ju ponúkneš.

rozchod a plačúca žena
zdroj: Pexels/RDNE Stock project

4. Podpora namiesto riešenia

Ponúkni svoju podporu, ale nesnaž sa riešiť všetky problémy za tvojho blízkeho. Môže to zahŕňať vypočutie, povzbudenie alebo pomoc nájsť odborníka, ktorý sa problémom bude venovať. Riešenie by malo v konečnom dôsledku prísť od osoby, ktorá situáciu prežíva.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating