instagram.com/majkspirit

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovenský rapper Majk Spirit vydal svoj štvrtý sólový album Artist. Novinka, ktorá sa zrodila len za štyri mesiace, ponúka dokopy 14 trackov. Je spoločným projektom s Majkovým dlhoročným dvorným DJom a producentom Grimasom po 20 rokoch spolupráce.

Dal do toho všetko

„Vo februári sme si s Grimasom povedali, že poďme robiť nové skladby, poďme sa tešiť hudbou, tešiť tvorbou, poďme robiť veci, aké sa nám páčia a začali sme písať pesničky. Ten prvotný podtón bol, že skúsime urobiť album H16. Chceli sme ho stihnúť do leta, no niekedy v apríli sme zistili, že máme skoro 20 skladieb a chalani majú po dve, po tri, po štyri, takže plnohodnotný H16 album určite nestihneme. Koncom apríla sme sa teda rozhodli, že z toho spravíme samostatný projekt a H16 sme sa rozhodli posunúť na jeseň,“ uviedol rapper v rozhovore pre agentúru SITA.

Na novej nahrávke je podľa Spirita z neho to najlepšie, čo v sebe ako umelec mal. „Myslím, že ústredná v tomto procese bola tá úprimnosť, ktorú voči sebe s Grimasom máme. On ma pozná najlepšie zo všetkých, dvadsať rokov spolu robíme a zároveň sme kamoši a nebojíme sa povedať si do očí, že toto je slabé, toto by som prerobil a toto je dobré, toho chcem viac. Presne takto to medzi nami v štúdiu fungovalo. Neurážali sme sa, keď jeden druhému povedal, že by niečo urobil inak, naopak, bolo medzi nami veľa rôznych pingpongov,“ usmial sa interpret.

Umelecký kompromis

Najdôležitejšie zo všetkého však podľa neho je práve to, že pri tvorbe s Grimasom odložili bokom svoje egá. „Obaja sme sa snažili len o to, aby ten projekt, tie skladby boli čo najlepšie. Nešlo tam o to presadiť si svoje, obom nám záležalo v prvom rade na tom, nech to naše bejby je čo najlepšie a najdokonalejšie. Veľa umelcov funguje tak, že si povedia ‚Toto sa mi lúbi a hotovo‘. My sme si do toho navzájom kecali a pomáhalo to,“ vyznal sa Majk Spirit.

Nový album je preňho podľa vlastných slov dosiaľ najexplicitnejším vyjadrením jeho artistickej, umeleckej ambície. „Pri Nie som tu náhodou som rozmýšľal viac nad tým, ako uspokojiť mojich starých fans, ktorí mali radi niektorý z mojich predchádzajúcich albumov, ako uspokojiť H16 fans, hovoril som si, čo asi tak mali radi a čo by asi chceli znova a rozmýšľal som, ako si nájsť nových fans, ako osloviť novú generáciu, mal som veľa cieľoviek a snažil som sa urobiť skladbu pre každú z nich, tým pádom to bol na jednej strane veľmi pestrý album, no na tej druhej som na seba strašne tlačil, že mám uspokojiť očakávania ľudí. A to je presne recept na nešťastie. Čím väčšie sú očakávania, tým ste nešťastnejší, keď im potom tá realita nestíha,“ vysvetlil známy raper.

Povolaním artist

Ten album nebol neúspešný, ale v porovnaní s mojimi predchádzajúcimi sólami bol menej obľúbený, nemal taký hit ako Primetime a nebola to taká klasika ako Nový človek. Napriek tomu si myslím, že je výborný a že bude dobre starnúť. Pri albume Artist to bolo úplne inak. Už som sa nesústredil na to, ako uspokojiť týchto a týchto fans, ale išiel som robiť to, čo chcem – a čo chcem robiť ako artist, preto aj ten názov. To je vlastne to, o čo sa aj s Grimasom už dvadsať rokov snažíme – byť proste umelci, robiť si svoje umenie a tešiť sa tým. Nešpekulovali sme nad tým, komu sa to bude páčiť, to sme odsunuli nabok a išli sme len po tom, čo sa ľúbi nám, hotovo. Je tam cítiť viac ľahkosti,“ podotkol 35-ročný Bratislavčan.

Nová štúdiovka prináša sedem sólo skladieb a sedem featuringov. Pozvanie na album prijali tentoraz samí muži, popri Spiritovi na ňom rapujú H16, Ben Cristovao, Pil C, Separ, Dame, Grimo a Samey.

Album by rapper chcel na jeseň podporiť i koncertmi. „Koncerty chystáme od septembra, keď nepríde nová vlna, trošku sa situácia uvoľní a ľudia sa dostanú naspäť do normálu. Teraz necháme album medzi ľuďmi cirkulovať, nech si ho napočúvajú a nech s ním prežijú leto,“ uzavrel.

 

Zdroj: SITA

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieŠoubiznis & Hot News