unsplash.com

Po čom siahnuť, ak chcem začať čítať Stephena Kinga? Pri čítaní je rozhodne dôležité riadiť sa istou chronologickosťou, pretože inak sa môže ľahko stať, že sa jedincovi zhnusí, vo všeobecnosti inak brilantný, autor už hneď na začiatku. Tvorbu kráľa hororu možno generálne rozdeliť na detektívnu a hororovú.

V kníhkupectvách pred pár rokmi nastal tzv. boom po Kingovkách, pretože na plátna kín sa dostali mnohé jeho bestsellery (medzi inými To či Temná veža). A tak sa poľahky mohlo stať, že k jeho knižkám presunuli pozornosť laici a sezónni čitatelia. Siahnuť po vyše tisíc stranovej „bichli“ či po úvodnej časti zo sci-fi/fantasy/hororovej oktalógie nemusí byť najsprávnejšia voľba pri zoznamovaní sa s týmto geniálnym spisovateľom. Pretože inak sa môže stať, že knižka ostane nedočítaná, prinajhoršom neopodstatnene nedocenená.

Carrie

Toto útle dielko možno zaradiť ku Kingovej hororovej próze a obsahuje všetko to, čo je pre neho charakteristické – napätie, hrôzu, des, sympatické postavy, strašidelné prvky a v neposlednom rade tu do popredia vystupuje istá psychologická rovina, ktorá nenechá čitateľa chladným a nad príbehom bude premýšľať ešte dlho po jeho prečítaní. Považuje sa za najkratší román od Kinga, takže pre začiatočníkov je to skvelá voľba.

zdroj: unsplash.com

Cujo

Opäť psychologicko-hororový román, v ktorom hrá ústrednú rolu zúrivý, besnotou nakazený, krvilačný pes. Dej príbehu sa odohráva v mestečku Castle Rock, okolo ktorého sa točí väčšina Kingoviek, a preto je fajn zoznámiť sa s jeho miestnou faunou a flórou, v tomto prípade s jej animálnou beštialitou. Nie len, že je román plný napätia a hrôzy, okrem iného v ňom možno nájsť milenecké hádky, neveru, miestne intrigy.

Mizéria

V tomto románe naplno vyznie sila Kingovej geniality, pretože na malom priestore s pár postavami dokázal vystavať nervy drásajúci, mrazivý triler o jednej šialenej fanynke a jednom obyčajnom spisovateľovi, ktorý nešťastnou náhodou skončí uväznený v jej dome.

Vrece kostí

Miestami detektívny, miestami hororový príbeh o ovdovenom spisovateľovi, ktorý stratí múzu a odíde si preto zresetovať hlavu na chatu pri jazere. V románe nechýba romantická zápletka, desivá miestna legenda, z ktorej bude mať hlavná postava nočné mory, taktiež rasistická problematika a duchovia.

zdroj: unsplash.com

Lunapark

K záveru by som nemala opomenúť toto detektívne dielo, ktoré patrí ku Kingovej novšej tvorbe a obsahuje všetko to, čo by mal obsahovať správny kriminálny príbeh. Je to ľahké, dalo by sa povedať, letné čítanie o mladom vysokoškolákovi, ktorý sa rozhodne počas leta pracovať v lunaparku, aby si čo-to zarobil. Opäť nechýba romantická zápletka skĺbená so strašidelnou zápletkou, pričom si čitateľ nemôže byť ničím úplne istý…

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife