Dôvod, prečo nemáme postavy, po akých túžime, je najčastejšie skrytý v strave. Určite sa nie jedna z vás stotožní so mnou, ktorej najväčším problémom ani tak nebola pevná strava, ako sladené nápoje.

Áno, milujem ju, za fľašu chladenej Coly by som sa kľudne aj vydala. No veľmi dobre si uvedomujem, čo spôsobila môjmu telu a že tie kilá navyše majú dôvod práve tam. Rozhodla som sa prejsť na verzie bez cukru a pochválila sa kamoške. A tá sa zhrozila.

Nie je to o nič lepšie, priberieš aj tak, navyše dostaneš rakovinu a migrény, lebo aspartam. Rozhodla som sa preto pre vedou podložený prieskum.

Ak ťa teda trápi, či je v snahe o schudnutie niekoľkých kíl Cola bez cukru v poriadku, tu je odpoveď:

Najčastejším argumentom tých, ktorí sú proti, je aspartam. Prečo? Pretože na základe experimentu, kde podali laboratórnym myšiam čistý aspartam zistili, že táto látka je extrémne škodlivá. Problém je, že telo človeka je, vraj, menšie ako myšie a taktiež neprijímame čistý aspartam. V praxi to znamená toľko, že človek by musel vypiť 100 litrov denne po dobu 1000 rokov, aby sa na ňom negatívne prejavil účinok aspartamu.

Často sa spomína aj fakt, že človek po Cola bez cukru jednoducho priberie aj tak. To je, aj nie je pravda. Telo nedostáva cukor, no dostáva pocit, že prijíma cukor. Vzniká tak hlad po skutočných kalóriach. V zásade to znamená iba toľko, že ak si schopná ukontrolovať sa a nezačať sa prejedať, nespôsobí ti Cola bez cukru žiadne problémy a čo sa týka chudnutia, bude to mať podobné účinky, ako keby si pila čistú vodu.

Pochopiteľne, voda je a vždy bude oveľa lepšou alternatívou ako Cola, hoc bez cukru. Ak má však niektorá z nás problém s tým, že sa sladených nápojov nedokážeme vzdať, je to dobrá alternatíva, resp. krok vpred.

Na záver si však neodpustím jednu podstatnú informáciu. Cola dokáže znížiť pH v ústnej dutine až na 3,1 – 3,2, pričom zuby sa kazia už vtedy, keď je pH nižšie ako 5,5. Neutralizácia pH v ústnej dutine po pohári Coly trvá približne 30 minút. Nie je teda problém, že Colu leješ do hrdla, ale ako dlho sa dotýka tvojich zubov. Daj si na to veľký pozor a vždy si pomôž napr. žuvačkou, ktorá celý proces urýchli.

foto: Elitedaily

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness