instagram.com/ivet.somidealista

Veríme, že stránku Som Idealista ti veľmi predstavovať nemusíme. Tisíce ľudí na sociálnych sieťach denne zdieľajú inšpiratívne citáty, ktoré ich motivujú k tomu, aby sa zamysleli nad svojím životom a rozmýšľali nad tým, ako niečo zmeniť. Vieš ale, kto stojí za vznikom tejto obľúbenej stránky?

Ivet Tomášková má 24 rokov, momentálne žije v Prešove, vyštudovala herectvo a kedysi pracovala ako social media manažér na voľnej nohe. So správou sociálnych sietí pomáhala vyše dvadsiatim firmám, no približne pred rokom a pol túto prácu opustila a rozhodla sa založiť svoj vlastný projekt Som Idealista.

Som Idealista má na FB už takmer 190-tisíc fanúšikov. Čakala si takýto úspech, keď si túto stránku zakladala?

“Vôbec. Pre mňa to bol len taký experiment, ktorému som na začiatku ani neprikladala žiadnu váhu. Keďže som vtedy už dva roky pracovala v marketingu, vedela som, čo je realistické a mojím cieľom bolo získať aspoň tých 10 000 fanúšikov za prvý rok. Aj to sa mi zdalo, že mám trocha prehnané očakávania.”

zdroj: archív Ivet Tomášková

Čo ťa vlastne viedlo k založeniu tejto stránky? Bolo to na začiatku náročné?

“Mala som dve hlavné pohnútky. Prvá, dôležitejšia, bola osobná. Vždy som milovala citáty. Dokonca, keď som mala asi 12 rokov, napísala som celú knihu citátov ľudí z našej rodiny. Počas prázdnin u babky som mala zošit, kde som si písala vtipné hlášky mojich starých rodičov, rodičov, strýka, tety, sesterníc a bratrancov. Doteraz sa na tom smejeme. Keď som mala 16, začala som študovať herectvo na konzervatóriu, a tam som to posunula na vyšší level. Všade som so sebou nosila zošit a písala som si hlášky ľudí z autobusu, kamarátov, spolužiakov, učiteľov.

Mňa skrátka fascinuje ako jedna – dve vety, dokážu s človekom zarezonovať, vyjadriť podstatu života a dokonca aj ovplyvniť naše správanie. Preto je stránka s citátmi niečo, čo milujem. A obrovským bonusom je, keď tie myšlienky s ľuďmi aj pohnú a pomôžu im niečo v živote zmeniť.

Tá druhá pohnútka pri zakladaní bola moja zvedavosť ako marketérky. Urobila som si prieskum trhu a videla som, že konkrétne s takýmito citátmi tu na Slovensku ešte stránka nie je. Bola som zvedavá, ako na ňu budú ľudia reagovať.”

zdroj: archív Ivet Tomášková

Dokážeš stále nachádzať aj po takom čase inšpiratívne citáty? Kde nachádzaš inšpiráciu?

“Mám overené anglické stránky, ktoré milujem a na ktorých nachádzam inšpiráciu. Priznám sa, že mnoho citátov aj recyklujem, a tak sa občas opakujú. Keďže stránka už existuje 3 roky, za tú dobu som zdieľala naozaj oooobrovské množstvo obsahu, tak si myslím (a dúfam), že za občasné recyklovanie príspevkov sa na mňa nikto nenahnevá 🙂

Čo je ale dôležité, snažím sa, aby značka Som Idealista už nestála iba na citátoch. Som veľmi vďačná za to, že sa mi vďaka citátom podarilo dostať k tak veľkému publiku, ale chcem to využiť na to, aby som ľuďom mohla výraznejšie pomôcť. Skrátka, citáty sú skvelé, ale cítim, že už je čas posunúť Som Idealista aj na ďalší level. Tak, aby sme naozaj pomáhali ľuďom meniť životy :)”

Ako vyzerá tvoj bežný deň? Ako dokážeš skĺbiť všetky svoje povinnosti?

“Občas sa toho síce nakopí viac, ale nevadí mi to, pretože všetky činnosti spojené so Som Idealista ma veľmi bavia. Ráno vstávam okolo ôsmej a dám si zopár cvikov, prípadne si idem zabehať/zaplávať. Doobeda sa venujem e-shopu. Spracujem objednávky a poodpisujem na maily zákazníkom. Poobedia mávam tvorivé. Tvorím príspevky, články, obsah do klubu a pod. Niekedy robím z domu a keď ma chytí ponorka z môjho bytu tak odbehnem do blízkej kaviarne a robím pri dobrej bezkofeínovej káve so sójovým mliekom, haha. 

Dva dni do týždňa chodím poobede na hodiny herectva na konzervatórium, kde spolu pripravujeme divadelné predstavenie Som Idealista. Večer zabehnem občas na jógu, to ma veľmi dobíja energiou. Inak mávam večery oddychové, pozerám si napr. nejaké webináre/ prednášky z osobnostného rozvoja alebo o výžive. Tiež si takmer každý večer volám s priateľom, keďže žije v Londýne a tento rok sme ešte na diaľku, musíme to kompenzovať telefonátmi :)”

zdroj: archív Ivet Tomášková

Aký je Ivetkin najobľúbenejší citát?

„Tvojou konkurenciou nie sú druhí ľudia. Tvojou konkurenciou je tvoja lenivosť. Tvoje ego. Nezdravé jedlo, ktoré ješ. Vzdelanie, ktoré stále odkladáš. Negativita, ktorou sa obklopuješ a nedostatok kreativity. Nesnaž sa vyhrať nad ostatnými ľuďmi. Snaž sa vyhrať nad týmto všetkým.“ Neznámy autor

Vedela si o tom, že okrem stránok na sociálnych sieťach existuje aj blog Som Idealista? Okrem zaujímavých článkov si tam môžeš prečítať Ivetkin príbeh a ak by si chcela vlastniť aj knihy, ktoré doteraz vyšli, môžeš si ich tam jednoducho a z pohodlia domova zakúpiť.

Články píše Ivet sama a ako nám prezradila, námety nachádza aj vo svojom vlastnom živote, ale často ju inšpirujú aj otázky čitateľov, resp. fanúšikov. “Občas mi píšu do správ o výzvach, ktoré ich v živote stretávajú, takže viem odhadnúť, čo ich trápi. Snažím sa obsah prispôsobiť tomu, aby som ich vedela inšpirovať alebo im ponúkla iný pohľad na svet a na ich výzvy/problémy. Samozrejme, píšem iba o tom, s čím mám nejakú osobnú skúsenosť, bez toho by to nešlo.”

zdroj: archív Ivet Tomášková

V kníhkupectvách si určite niekedy narazila na knižky Som Idealista, v ktorých sa väčšinou nachádzali práve spomínané citáty. Najnovšia Kniha Nový začiatok je ale iná a Ivet je na ňu právom aj patrične hrdá. Môžeš v nej nájsť najviac jej autorského textu. Kniha má 150 strán, no z toho je len 15 strán venovaných citátom.

“Kniha Nový začiatok je zdokumentovaním môjho skutočného nového začiatku. Rok 2018 bol pre mňa jedným z najťažších v živote. Prechádzala som si ťažkou chorobou, z ktorej sa mi podarilo vyliečiť alternatívnou medicínou. V práci som vyhorela a nemala som žiadnu motiváciu. Bola som v konštantnej bolesti a začalo mi to ísť aj na psychiku. Dá sa povedať, že som sa dostala na dno svojich síl. No nevzdávala som sa. Hľadala som cestu späť… A našla som. V knihe Nový začiatok píšem o všetkom, čo som sa pri tom naučila.”

Na e-shope Som Idealista si momentálne môžeš predobjednať aj diár na rok 2020, ktorý je dizajnovo zladený práve so spomínanou knihou Nový začiatok. Vychádza ale v limitovanom množstve 1 500 kusov a Ivetky sme sa teda opýtali na dôvod, prečo. “Chcem mu dať určitú dávku exkluzivity. Na trhu je teraz neskutočné množstvo diárov a obrovská konkurencia. Chcem, aby sa tí, čo majú práve diár Som Idealista cítili výnimočne – pretože na celom svete ho má iba 1 500 ľudí 🙂

A druhý dôvod sa týka skôr podnikateľského myslenia. Diár je sezónny produkt a 90% sa predá v decembri. Myslím, že ak by som dala tlačiť napr. 5000 kusov, bola by som v strese, či sa to stihne tak rýchlo predať a či nám to nebude potom celý rok stáť niekde na sklade.”

S citátmi na sociálnych sieťach, blogom, knihou či diárom to ale nekončí. Ivet momentálne pracuje na ďalších troch projektoch, ktoré vyzerajú veľmi zaujímavo a hlavne sú originálne. Tešiť sa tak môžeš na:

  1. „Klub idealistiek – online klub osobnostného rozvoja, kde sa budeme vzdelávať o tom, ako pretvoriť svoje sny na realitu a zavádzať princípy úspechu do praxe,
  2. Inšpiratívny festival „Aj ty si influencer“, ktorý pripravujeme na jar v Bratislave a prinesieme tam inšpiratívne osobnosti, ktoré nám povedia o svojich príbehoch úspechu,
  3. Divadelné predstavenie Som Idealista, ktoré práve pripravujeme v spolupráci s prešovským konzervatóriom. A mám už aj nápady na ďalšie knihy. Ale o tom potom :)“

Posledná otázka na záver. Čo by si chcela odkázať našim čitateľkám, ktoré milujú tvoje citáty?

“Som veľmi vďačná, že sa ľuďom citáty páčia. No všetko to naberie skutočné grády vtedy, keď nezostaneme len pri citátoch a začneme sa tým riadiť. Vedzte, že byť idealistom alebo idealistkou neznamená byť nejakým snílkom, ktorý si stavia vzdušné zámky. Znamená to začať s myšlienkou (ideou), snom, niečím, čo skutočne chcete. A potom ísť a svojimi činmi to pretvoriť na realitu. Takže neostávajte pri citátoch. Choďte a začnite tvoriť 🙂 Držím vám palce a viem, že to dokážete.”

Viac z kategórieRozhovory