estetické zákroky
MB Clinic – Plastický chirurg Martin Boháč

Problémy so sebavedomím nemávajú len ženy, ale trápia sa s tým aj muži. Hovoria o tom síce menej, no to neznamená, že to pre nich nie je náročné. Preto čoraz viac z nich zvažuje rôzne estetické zákroky. Mesiac november sa spája aj s osvetou mužského zdravia. Určite si už počula o movembri. Ide o každoročnú akciu na zvýšenie povedomia o dôležitosti prevencie rakoviny prostaty a semenníkov. 

Dôležitým atribútom duševnej pohody mužov je cítiť sa dobre vo svojom tele, byť so sebou spokojný, a taktiež byť odolný a schopný vyrovnať sa s bežnými životnými problémami a stresom. A práve na vzhľad mužov a spokojnosť s vlastným telom sa zameral nedávny reprezentatívny prieskum agentúry Ipsos pre spoločnosť MB Clinic, v ktorom až dve tretiny slovenských mužov potvrdilo, že ich vzhľad vplýva na ich kvalitu života.

Plastický zákrok
zdroj: MB Clinic (ilustračné zábery)

To ako vyzeráme, výrazne ovplyvňuje aj to, ako sa cítime, a naopak. „Niekedy za nespokojnosťou s vlastným vzhľadom a výzorom sú rôzne psychologické faktory, kedy je potrebná psychologická pomoc – napríklad pochybnosti o sebe, znížená sebadôvera, znížená sebahodnota, nedostatok sebalásky a sebaúcty, nedostatočné sebapoznanie, vnútorná neistota, úzkostné stavy, šikana kvôli telesnému vzhľadu,“ vysvetľuje psychologička Silvia Juhaszová.

Ako dodala, vzhľad mužov, ich starostlivosť o seba a zvlášť estetické zákroky sú u nás stále často tabu. Takéto skrášľovacie zákroky môžu pritom zvýšiť ich sebavedomie, zlepšiť sociálne vzťahy, prispieť k duševnej pohode a k osobnostnému rastu. 

S čím nie sú muži spokojní?

Keby sa niekto opýtal ženy, s čím nie je spokojná, určite by začala vymenúvať rôzne partie. Možno budeš prekvapená, že rovnako je to aj pri chlapoch. Podľa IPSOS prieskumu trápi slovenských mužov najmä veľké brucho, vypadávanie vlasov a plešatenie. Väčšina z nich dokáže priznať, že by sa o seba mali starať viac, pretože aj vzhľad je dôležitý. Takmer 60 % opýtaných si myslí, že estetický zákrok by im zlepšil život a pomohol zvýšiť ich sebavedomie.

Aké skúsenosti s estetickými zákrokmi u mužov má plastický chirurg?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife