Dôvera je základ vzťahu

V dnešnej dobe je dôvera veľmi dôležitá. Je totižto kľúčová pre rozvoj človeka samotného ako aj budovanie pevného a zdravého vzťahu. No dôverovať niekomu je občas omnoho ťažšie ako zaľúbiť sa. Najmä po tom, ak už v minulosti bola dôvera nalomená.

Nie je ľahké veriť cudziemu človeku len tak. Za dôverou stoja dlhé dni, mesiace alebo dokonca roky rozhovorov, uisťovania a podpory. Ak dovolíš niekomu vstúpiť do tvojho života, do tvojej hlavy a začneš mu plne dôverovať, tak vyhral tú najcennejšiu vec. Budovanie dôvery je dlhý proces, avšak vo výsledku môže znamenať šťastný vzťah, v ktorom budeš pociťovať bezpečnosť, ale aj podporu v tých najťažších chvíľach.

Tento dôležitý bod totižto znamená, že dovolíš spoznať tvoje pocity bez strachu z reakcie, taktiež ochota deliť sa o svoje myšlienky či odvaha prejaviť svoje slabé stránky a problémy, s možnosťou oprieť sa o partnera. Bez dôvery sa totižto v partnerskom vzťahu nedá žiť.

Mnoho ľudí má problém s dôverou práve po neúspešnom vzťahu či zlých rodinných vzťahoch. Plynie to z ponaučenia, že niekoho do svojho života pustili a popálili sa. Uzatvárať sa pred budúcim partnerom ale nie je riešenie. Začnite spolu budovať vzájomnú dôveru a pomocou týchto bodov ju nestratíte ani po rokoch manželstva.

1. Žiadne klamstvá

Práve klamstvo podkopáva dôveru ľudí. Ak totiž vypláva na povrch, častokrát bolí viac ako fyzické ublíženie. Biela lož znamená, že nepovieš celú pravdu s cieľom neublížiť blízkej osobe. Napríklad klamstvo o výlete, prekvapení či zle vypratej bielizni. Avšak dôležité veci je potrebné komunikovať a nie skrývať. Ak potrebuješ klamať partnera, tak vzťah nemôže byť nikdy postavený na dôvere.

2. Otvorená komunikácia

Jedným z bodov, ktoré pomáhajú budovať a prehlbovať dôveru je aj to, že si niekoho pustíš k telu. Teda rozoberáš s ním problémy, hľadáte spolu riešenia a nebojíš sa zdôveriť aj s tými najčudnejšími myšlienkami, ktoré ti bežia hlavou. Komunikácia je základom vyrovnaného a zdravého vzťahu. Preto je dôležité ako pri budovaní dôvery, tak aj neskôr vedieť sa porozprávať. Tým dôveru v partnera nikdy nestratíš.

3. Prejavovanie pocitov

Bojíš sa, že ak ukážeš svoju zraniteľnosť, slzy alebo slabosť, odíde alebo ťa dokonca vysmeje? Správny chlap a tvoj životný partner by ťa v týchto chvíľach mal podporiť. Práve dôvera k partnerovi, že niečo takéto neurobí, je niečo, čo musíte budovať spolu. Ty jemu ukážeš nie len svoje šťastné dni, úsmev a zábavu, ale aj slzy či hnev. On na oplátku podporu, objatie a hrejivé slová. Platí to však aj naopak. Zraniteľní sme všetci a práve vo vzťahu, by tieto pocity nemali byť tabu.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating