Dôvera a zraniteľnosť vo vzťahu

Dôvera je jedným z najdôležitejších pilierov zdravého vzťahu. Čo však, ak si bola v minulosti zranená a teraz sa bojíš opäť niekomu otvoriť? Psychologička Dominika Neprašová z poradne ksebe.sk prezradila, ako opäť dôverovať, no aj to, ako spoznáš, že si v tvojom novom vzťahu v bezpečí.

Minulé traumy si častokrát nevedomky prenášame aj do nových vzťahov. Je dosť možné, že pokiaľ ti v minulosti niekto zlomil srdce, bývalý partner ťa podviedol či iným spôsobom zradil tvoju dôveru, ponesie sa to s tebou.

Avšak nemala by si zabúdať na to, že máš po svojom boku iného človeka a ten si nezaslúži, aby si si na ňom vybíjala zlomené srdce. Tento nový muž ti môže pomôcť vyliečiť sa, ale ak budeš svoje traumy z minulosti pliesť do súčasného vzťahu, môže ho to nadobro pochovať. Pýtali sme sa psychologičky na to, ako opäť niekomu veriť, nebáť sa otvoriť svoje srdce, ale aj to, ako obnoviť dôveru.

Ako identifikovať a prekonať strach zo zraniteľnosti?

Zranenie, ktoré sme nadobudli v našom minulom vzťahu môže výrazne ovplyvňovať aj ten, ktorý prežívame teraz alebo do ktorého ešte len mierime. Opýtali sme sa, ako sa dá prekonať strach zo zraniteľnosti.

„Na začiatku, keď chceme prekonávať nejaké veci v našom živote, je potrebné mať poznanie. Vedieť prečo sa cítim zraniteľná, čo to spôsobuje a odkiaľ to pramení, čo pre mňa zraniteľnosť znamená a čo pre mňa znamená, ak ju niekomu ukážem,“ vysvetľuje psychologička.

Tento článok je dostupný členom Odzadu PREMIUM

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating