ako dosiahnuť cieľ

Ktorá z nás by nechcela byť úspešná? Pritom stačí začať podnikať a makať na vlastnom projekte.

Často sa však bojíme a sme nesvoje – čo keď to nevyjde?

Máme pre teba 3 rozhovory s inšpiratívnymi podnikateľkami, od ktorých sa určite môžeš niečo priučiť. V nich ti poradíme, ako prekonať začiatky a splniť si svoje sny.

Začať vlastné podnikanie vyzerá na prvý pohľad náročne – najmä ak to znamená, že musíš odísť zo školy či zo stabilnej práce.

Skvelá správa však je, že dnes existuje pre ambiciózne podnikateľky hromada skvelých zdrojov, ktorými sa dá inšpirovať, a jeden z nich ti prinášame aj my.

Napríklad Tatra banka má pre začínajúce podnikateľky pripravených niekoľko dobrých riešení, ktoré dávajú zmysel – pre podnikateľské začiatky sa najlepšie hodí špeciálny Živnostenský účet, no riešenie na mieru pre teba si môžeš vyklikať tu.

Špičková kaderníčka sa nebála veriť si

23-ročná Natália Čisárová dnes stojí na čele Hair Studio by Natali Cisar, kde sa špecializuje napríklad na hair art či balayage.

Otočilo sa u nej aj niekoľko známych influenceriek – predovšetkým modelka Veronika Rajek, ktorá je aj jedna z ambasádoriek značky Fashion Nova.

Kedy sa zrodila tvoja vášeň pre kaderníctvo? 

Už ako 10-ročná som mala veľmi kladný vzťah k vlasom. Moje prvé kadernícke kroky boli u mojej babičky, ktorej som každý mesiac farbila vlasy a strihala ju ťažkými nožnicami. Začiatky v kaderníctve, kde som bola zamestnaná, boli, samozrejme, náročné. Bála som sa, ale začiatky sú vždy ťažké, treba to len prekonať.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa HAIR STUDIO by Natali Cisar (@cisarhair)

Takže od babičky až k vlastnému podnikaniu. Čo ťa prilákalo k vlastnému kaderníckemu biznisu?

Byť kaderníčkou je veľmi kontaktné povolanie, a to ma na tom baví. Tvoriť vlastnými rukami by som nazvala darom, ktorý som chcela využiť čo najefektívnejšie.

Čo bolo najväčšou výzvou pri budovaní vlastného podnikania?

Najťažším krokom bolo odhodlanie a veriť v samu seba. Mala som ale veľkú podporu v mojej rodine a priateľoch.

Ako si vyhodnocuješ vlastný úspech? Povedala by si, že si úspešná?

Čo môžeme považovať za úspech? Povedala by som, že som ešte na začiatku svojej kariéry. Za úspech považujem to, že robím prácu, ktorá ma baví, a vybudovala som salón, o ktorom som vždy snívala.

Ako by si motivovala ženy, aby začali viac podnikať?

Netreba mať strach zo začiatkov a prvých krokov. Dôležité je nájsť sa v tom, čo človeka baví, a keď sa tak stane, nemusí mať strach z neúspechu.

Začiatky boli náročné, stálo to však za to

Práve v náročných začiatkoch dokáže podnikanie uľahčiť, ak mi so sledovaním príjmom či výdavkov pomáha napríklad bankový účet.

Podnikateľské účty od Tatra banky sú navrhnuté presne tak, aby šetrili čas a pomohli ti splniť si tvoj podnikateľský sen.

Úspešná kozmetička Lucia Hrajnohová má dnes 38 rokov a za sebou aj prácu v banke – možno aj teba dokáže inšpirovať niečo z pracovného prostredia, čo ťa nakopne k budovaniu vlastného sna.

V jej Beauty Room Bratislava sa špecializuje na všetko od predlžovanie mihalníc cez chemický peeling až po lamináciu obočia.

Aké sú začiatky v podnikaní v oblasti kozmetiky? Bolo to náročné?

Kozmetiku a starostlivosť o svoj výzor som začala viac vnímať, keď som sa zamestnala v bankovníctve. Prvý dojem je veľmi dôležitý a je prirodzené, že človek chce pôsobiť na svoje okolie reprezentatívne.

Pol roka som pracovala v inom salóne, ale vedela som, že potrebujem ísť vlastnou cestou a budovať svoje vlastné podnikanie.

Začínala som s predlžovaním mihalníc, neskôr som služby rozšírila o kozmetické ošetrenia a telové ošetrenie LPG endermológie.

Čo ťa lákalo na práci kozmetičky?

Veľkým impulzom pre zmenu práce bola časová flexibilita a nezávislosť, možnosť vytvárať svoj vlastný biznis.

Potrebovala som niečo budovať a rozvíjať, mať prácu, v ktorej budem spokojná a kam sa každý deň budem tešiť.

Išla som do vlastného podnikania zároveň aj s predstavou, že budem pánom svojho času. Lákala ma tiež predstava finančnej nezávislosti, teda možnosť ovplyvniť svoj príjem.

Takže je to prakticky splnený sen. Čo bolo najťažšie pri budovaní vlastného biznisu?

Svoj salón som otvorila v čase najhorších covid obmedzení, v začiatkoch som robila kamarátkam a známym mihalnice zadarmo, aby som mohla zverejniť svoju prácu na profile.

Jedného dňa som si uvedomila, že konkurenciu už nesledujem, snažím sa robiť svoju prácu, ako najlepšie viem. Spokojné klientky ma odporúčali ďalej a postupne sa klientela rozširovala.

Považuješ sa za úspešnú?

Úspech pre každého znamená niečo iné. Mám biznis, ktorý ma napĺňa a robí šťastnou. Mám výnimočné klientky v rôznom vekovom zložení a snažím sa, aby sa každá jedna pri svojej návšteve u mňa cítila príjemne.

Pre mňa je úspechom, že sú spokojné, pravidelne sa vracajú a môj salón odporúčajú kamarátkam a známym. Zároveň sa chcem neustále posúvať vpred, preto plánujem rozšíriť ponúkané služby a hľadám väčšie priestory.

Čo by si odporučila ženám pre úspech v podnikaní?

Rozbehnúť podnikanie si vyžaduje veľa času, úsilia a snahy, ale aj v ťažších chvíľach treba vydržať a úspech sa dostaví. Ak sa človek venuje práci, ktorá ho napĺňa, nemá ani pocit, že chodí do práce, a jedného dňa sa zamyslí a zistí, že všetka tá námaha stála za to.

Som sama sebou, rada komunikujem s klientkami, počúvam ich, snažím sa poradiť. Najlepšia reklama sú referencie. Treba napredovať, snažiť sa neustále zlepšovať a hlavne sa nevzdávať.

Začala tetovať kamošov, dnes z toho má vydarené podnikanie

Claudia je úspešnou bratislavskou tatérkou, umeniu sa venuje prakticky od detstva. Tetovať začala kamarátov, až potom to premenila na reálne podnikanie.

Pod umeleckým menom Claudia Salvatore dnes prevádzkuje vlastné tatérske štúdio, kde sa špecializuje napríklad na mikrorealizmus.

Ako vyzerajú začiatky tatérky? Ako sa k takému niečomu človek vôbec dostane?

Umenie bolo vždy dôležitou súčasťou môjho života, študovala som aj grafický dizajn na strednej a vysokej škole a mám pocit, že som prešla takmer všetkými jeho formami, ktoré eventuálne vyústili práve v oblasti tatérstva. Kresba mi bola od detstva mimoriadne blízka a zmeniť objekt jej realizácie z papiera na ľudskú kožu bola úžasná výzva.

Prečo dokáže umenie tetovania prilákať toľko ľudí?

Sloboda, kreativita, neustála výzva a konštantný priestor na tvorenie. A samozrejme, spoznávanie nových ľudí, ktorí budú na svojom tele už navždy nosiť vizuál vytvorený mojou rukou. Baví ma, že je to cesta, ktorá sa nikdy neskončí, a ako človek a umelec sa neustále učím nové veci a hlavne prekonávam samu seba.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Claudia Salvatore (@salvi_ink_)

Takže sa musíš neustále zlepšovať. Aké prekážky si sa už musela naučiť preskočiť?

Najťažšie je rozhodne vybudovať svoju značku, meno a dostať sa do povedomia nielen potenciálnych zákazníkov, ale aj ostatných tatérov.

Vystupovať pod vlastným menom je vždy trochu ťažšie. Treba sa pripraviť na to, že mnoho ľudí bude aj tvoju víziu degradovať, ale je to všetko o tom, že chceš a veríš sama sebe. Postupom času sa vybuduje dôvera medzi tatérom a klientom a zároveň rešpekt medzi ostatnými tatérmi.

Tatéri sú častejšie muži než ženy. Bolo pre teba náročnejšie sa presadiť ako žena?

Nepociťujem žiadny rozdiel, či by som bola žena alebo muž. Reálne by som to skôr brala ako výhodu, žena vie vytvoriť viac bezpečné a príjemné prostredie ako muž.

Veľa ľudí sa ku mne vracia práve kvôli tomu, že sa u mňa cítili safe. Pre mňa je komfort klienta zásadný, predsa len idem zvečniť návrh na jeho tele a myslím si, že práve feminínna energia vie tento komfort dosiahnuť omnoho prirodzenejšie.

Čo sa týka tatérskej scény na Slovensku alebo v Česku – ja osobne sa veľmi nezapájam, sledujem hlavne zahraničných tatérov. Ale určite by som to neredukovala na pohlavia, reprezentovať tatéra musí predovšetkým jeho tvorba a prístup.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Claudia Salvatore (@salvi_ink_)

Na základe čoho si vieš povedať, že už si to dokázala a si úspešná?

Každý deň je úspešnejší ako ten predtým. Posúvam sa neustále – každým návrhom, každou výzvou, každou skúsenosťou.

To, že sama na sebe vnímam progres, považujem za najväčší úspech. Je to ale práve tá dlhá dlhá cesta, ktorá je ešte predo mnou. Nevnímam ju ako stresujúci faktor, práve naopak – baví ma neustále zlepšovať samu seba, pretože aj keď tvorím pre iných, tvorím predovšetkým pre seba, ku každému tetovaniu pristupujem ako k osobnému projektu.

Neskutočne ma baví prekonávať diskomfortné situácie, ktoré sú vždy nejakým míľnikom v mojej kariére. A to je vlastne osobný úspech za úspechom.

Akú radu by si dala ženám, ktoré chcú začať podnikať?

Nebáť sa. Stále byť otvorený novým príležitostiam, byť hlučný, networkovať, zaujímať sa, vzdelávať sa a hlavne nebáť sa poprosiť o pomoc! Každý sme raz začínali a kto sa učiť chce, vždy nájde spôsob ako.


Teraz je jeden z najlepších momentov, kedy sa môžeš rozhodnúť začať podnikať.

Na internete dnes nájdeš informácie prakticky ku všetkému a užitočné nástroje, ako napríklad podnikateľské účty od Tatra banky, ti pomôžu sledovať výdavky či príjmy a manažovať ďalšie aspekty tvojho podnikania.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty