Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Alebo, ako sa nestrašiť diagnózami z internetu a prečo radšej navštíviť odborníka.

Každá jedna z nás niekedy bola trošku lenivá zájsť k doktorke či doktorovi a najmenej polhodinu počkať v čakárni, keď sme mali nejaký zdravotný problém. Radšej sme zapli Google, sociálne siete a opýtali sme sa. Zovšadiaľ na nás odrazu vyskakovali rôzne desivé diagnózy, domáce recepty a návrhy na podomácky robené liečivá. Z toho, že nám sem tam kvapká z nosa už bola okamžite rakovina pankreasu či hrubého čreva a k príznakom tehotenstva patrilo už aj to, keď nás potrápila črevná viróza.

Prečo by sme teda nemali veriť rôznym diagnózam v internetových diskusiách či nebodaj komentárom z rôznych stránok Facebooku?

636026419900894173-1448251486_run pinterest.com

  • Odrazu je každý lekár
    – Stačí zapnúť akýkoľvek portál, kde sa rôzne žienky (či dokonca aj chlapi) vypytujú, čo znamenajú nejaké symptómy a zrazu je každý veľkým odborníkom. Odporúčajú sa lieky, liečivá, či dokonca rôzne procesy liečenia. Takéto rady z druhej ruky, či už od anonymných používateľov, alebo osôb, ktoré osobne nepoznáme, môžu byť rizikom. Nie každá rada od neznámeho človeka musí zaručene pomôcť.

 

  • Pozor na „testy psychických chorôb
    – Hrozný strašiak väčšiny mladých žien, či dokonca aj dospelých , ktoré si po dvoch online testoch zistia, že majú veľmi silné depresie, či sociálnu fóbiu a takto nemôžu dlho prežiť. Zatiaľ síce nie som psychologička, ale už teraz viem, pri týchto rôznych testoch povedať, že sú obrovskou lžou. To že sa pod ne podpíše nejaký MuDr. Patočka Jožko, či iný „odborník“, ktorý vlastne v skutočnosti ani neexistuje, neznamená, že vám z internetového dotazníka vie povedať, že máte psychickú chorobu.

 

  • Symptómy na Pinterest-e
    – Možno si v danej chvíli uvedomíte, že ste už týždeň mali zlú náladu a Pinterest vám potvrdí, že trpíte závratnou depresiou, no možno práve ten týždeň jednoducho nebol dobrý. A to, že dva dni ste spali zle nemusí hneď znamenať, že určite na 100% máte samovražedné sklony.

    lying-in-bed tumblr.com

  • Odporúčanie či predávanie antidepresív a iných liekov od známeho
    – Ak si už urobíte „samovyšetrenie“ v podobe testov a symptómov z Wikipédie, nikdy neberte lieky, ktoré nemáte predpísané. Psychológ, či psychiater bude asi lepšie vedieť ako vaša sesternica z druhého kolena, či vám treba Xanax alebo Rohypnol.

 

  • Nedeste sa zbytočne
    Vyrážka na chrbte nemusí byť hneď nádorom a zlá nálada nie je hneď klinickou depresiou. Stres, či strach vo väčšej skupine ľudí nie je okamžite sociálnou fóbiou. Veľmi veľa žien či dievčat sa zbytočne vystraší prečítaním rôznych internetových článkov o psychických chorobách, ktoré sa vďaka istým ľuďom podobajú na obyčajný smútok, zlú náladu či nedobrý spánok. Po týchto symptómoch si dokonca až navodíte nejakú tú fóbiu, čo je ešte oveľa horšie.

 

  • Váš príbuzný či známy nie je špecialista
    – Samozrejme, že môžete mať v rodine doktora, no niekto kto o chorobách vie akurát tiež z internetu a stanoví vám diagnózu, nie je dôveryhodný zdroj. Stále je istejšie zveriť sa do rúk niekomu vyštudovanému a schopnému.

 

  • Nepýtajte sa v diskusiách či na rôznych priznaniach
    – Nájdu sa ľudia, ktorí sa budú snažiť pomôcť vám, no nedajte na ich slová. Neviete či sú skutočne doktormi, lekármi, špecialistami, a niekedy môžu poradiť čosi, čo môže spôsobiť iba väčšiu škodu.
    – Potom tu existuje ešte druhá skupina ľudí, ktorí vás akurát vysmejú, prečo nejdete za lekárom. A vlastne majú pravdu. 🙂

9kaubgesj5q-llywelyn-nys foto: thoughtcatalog.com

Ak už máte nejaké symptómy, ktoré vás čo i len trochu viac desia, jednoduchšie bude ísť za špecialistom a nedávať svoju dôveru sociálnym sieťam. Vyhľadajte si dobrého doktora, odborníka na danú problematiku a riešte to s ním. Samozrejme, že existujú aj zlí doktori, avšak stále máte možnosť výberu.

Nedomýšľajte si svoje diagnózy, o ktorých neskôr budete šíriť hoaxy na internete. Svojich známych zbytočne vydesíte kvôli niečomu, čo je v realite iba banalita.

Internetové symptómy vás len vystrašiaodradia od návštevy doktora, pretože sa budete báť pravdy. Áno, môže sa stať, že sa internetová diagnóza bude zhodovať, no to sa stáva u minima ľudí. Dajte za pravdu lekárovi miesto internetu, a v prípade psychických, či fyzických neduhov sa obráťte najprv na lekára. 🙂

Zdroj titulnej fotografie – tumblr.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife