unsplash.com

Napísala som viacerým ľuďom jednoduchú požiadavku. „Definuj mi lásku.“

Vo viacerých prípadoch bola prvá reakcia: „Fúú to je ťažké. Nemôžeš sa ma opýtať na niečo iné?“

Nie, nemôžem. Chcem vedieť ako vnímate lásku. Chcem vedieť, čo pre mnohých toto slovo znamená.

pixabay.com

A: Podľa mňa je to stav, keď sa cítiš taká nesvoja, hanbíš sa  pred ním, červenáš sa. Si schopná povedať čokoľvek, lebo nevieš rozmýšľať a potom si váš rozhovor prehrávaš v hlave, a zrazu ťa napadnú úplne iné veci, ktoré si mu mohla povedať. Vyhľadávaš situácie, aby sa s ním mohla stretnúť a vidieť ho. Keď tam nie je, tak ťa to ani nebaví  a zrazu nemáš náladu, tam byť. V jeho prítomnosti sa snažíš byť, čo najviac príťažlivá. Často aj hlasnejšie rozprávaš, len aby si ťa všimol. Tá veľká, naozajstná láska vzniká vtedy, ak si sadnete a spoznáte sa, ako dvaja obyčajní ľudia. Žiadne správy na facebooku, žiadne smsky. Láska je to, ak to medzi vami iskrí aj po rokoch, čo ste spolu. Stále, keď ti zloží kompliment sa začervenáš, občas sa pred ním aj zahanbíš. Oči ti žiaria. Cítiš sa tak ako na začiatku vášho vzťahu.

B: Zrazu tá osoba pre vás znamená všetko. Je to pocit dať svojej polovičke svoj čas, zážitky, momenty, kúsok seba. Niekedy to však nevychádza, ale nikdy to neprestane fungovať, ak to isté platí aj na druhej strane.

unsplash.com

C: Láska vzniká motýľmi v bruchu. Ten človek sa stane tvojím najlepším kamarátom. Priťahuje ťa na všetkých rovinách. Vieš, že sa na neho môžeš v živote spoľahnúť. A čo je najhlavnejšie, po čase vieš,  že je to človek, s ktorým si vieš predstaviť budúcnosť a vychovať novú generáciu.

D: Keď malé medvieďa prvýkrát vykročí z jaskyne bez matkinho dozoru a ostýcha sa kras okolitej prírody, počuje zurčiaci potok nad mladou čerešňou s prvým kvetom, vidí aj červa požierajúceho list mladej púpavy, v diaľke čujúc víchor, ale boji sa. Čoho sa boji ? Veď sú to krásne veci, tak prečo medvieďa cíti strach? Pretože je to zem nepoznaná a taká je aj láska. Spočiatku sa človek bojí. Kam sa schová pred nepoznaným? Nechtiac padá do potoka, v ktorom prepadá beznádeji čo ďalej. To je prvotné zamilovanie opantanie zmyslov so všetkým reálnym, čo v jeho okolí je. Pomaly prichádza  vánok hladiac gaštanové vlasy mladej dievčiny, kradnúcej mi srdce. Jediné, čo ma schladzuje sú moje nohy v potoku. To je vytriezvenie zo zamilovania a tu, pomaly, a predsa zhurta, medvieďatko ťapne labou do kmeňa čerešienky rozbehne sa k vyšším bralám. Ňuchá, behá, báda a… miluje. Takáto je láska. Nekonečná cesta poznania a spoznávania so štipkou strachu strácajúc sa v opore.

E: O čom láska vôbec je? O čom ten pocit ma byť? Neviem. Mám pocit, že lásku vo mne vyvoláva moja rodina a môj pes. To je pre mňa asi význam lásky. A zo strany partnera? Mám pocit, že v tomto prípade si to nedokážem predstaviť. Už presne neviem, čo presne by toto slovo malo spĺňať. Aký by malo mať význam. Slovo láska už pre mňa pár mesiacov nemá  taký význam ako pred rokom.

F odpovedal/a jedným jediným slovom: Obeta.

unsplash.com

Samozrejme, že ak by odo mňa niekto chcel definíciu lásky, tiež by som nevedela odpovedať. Možno je to z jednej časti obeta. Z jednej časti iskra. Opora a spoznávanie toho druhého. Rešpektovanie toho druhého. Prijať jeho nedostatky a nebojovať proti nim. A možno to nie je iba o slovách, ale hlavne o činoch. Možno je to toto všetko, možno nič z toho. Každý vníma lásku inak a pre každého môže znamenať niečo iné.

„Čo je láska? Láska nie je o krásnych začiatkoch, prvotných vzrušeniach, krásnej postave či dokonalom človeku. Láska je rozhodnutie na celý život. Je to neustála práca na tom, aby sme boli spolu šťastnejší ako každý sám.“ 

A teraz sa skús zamyslieť ty. Čo je podľa teba láska? Ako by si ju definovala? Čo pre teba láska znamená? A potom sa túto otázku skús opýtať svojho partnera. Možno dostaneš zaujímavú odpoveď a konečne pochopíš…

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating