pár
Pexels/Fariz Hermawan

Zaiste sa nájdu medzi nami i také, ktoré sú od svojho partnera aj za tú najmenšiu hlúposť obviňované. Ten pocit, keď sa snažíš tejto záležitosti vyhnúť akýmkoľvek spôsobom, je pre teba tak zvláštne neopísateľný. Obzvlášť vtedy, ak sa necítiš v žiadnom prípade previnilo, no on si aj tak nájde zakaždým čokoľvek, za čo ťa obviňuje.

Práve ty si tou, ktorá môže za každý jeden menší i väčší problém, dokonca i za jeho nepodarený deň. Ak si sa v týchto vetách našla, polož si ruku na srdce a opýtaj sa samej seba, ako to na teba pôsobí. Odpovedala si si správne práve v tomto momente, pretože v týchto prípadoch ide o človeka, ktorý ťa postupne akýmsi spôsobom ničí. A nielen teba samotnú, ale predovšetkým tvoje vnútro.

Obviňuje, pretože chybou je on

Hádzať neustále problémy akéhokoľvek charakteru na toho druhého nie je vôbec v poriadku. O to viac by si si mala uvedomiť, že na chybe nemôžeš byť iba ty. I keď škriepky k vzťahu patria, je dôležité vedieť, že chybou nebudeš len ty, aj napriek tomu, že ťa tvoj drahý o tom neustále presviedča.

On si je však mylne vedomý toho, že všetko robí správne, no pritom sám vie, že tomu tak nie je. Vinu hodí jednoducho na teba. Dalo by sa v tomto prípade hovoriť aj o akomsi narcizme. Znaky a prejavy takého človeka sme rozoberali v našom staršom článku, preto, ak by si sa o nich chcela dozvedieť viac, určite si ho prečítaj.

Obviňuje, no úprimnosť chýba

Od takého človeka preto nikdy nečakaj úprimnosť v akomkoľvek smere. Áno, často je tomu tak aj v láske a celkovom partnerskom spolužití. Samozrejme, aj taký človek sa môže z času na čas ospravedlniť, mýliš sa, ak si myslíš, že bude úprimné.

Čo by si v tomto prípade mala urobiť?

Najdôležitejšie je, aby si zaujala správny postoj. Každá reaguje na určité spôsoby obviňovania rôznym spôsobom. Kým jedna mlčí, tá druhá sa obhajuje. Nech to je už akokoľvek, nedovoľ mu za každých okolností vtiahnuť ťa do problému, za ktorý nemôžeš. Predovšetkým nemlč, no ani sa nehádaj. Zostaň pokojná, buď priama a sama sebou.

vzťah
zdroj: Pexels/Katerina Holmes

Snaž sa neprejaviť slabosť, pretože on ju využije vo svoj prospech. Rovnako to platí aj pre pocity, ktoré u týchto typov ľudí nehrajú žiadnu rolu. Sú totižto schopní to obrátiť na tvoju precitlivenosť.  V žiadnom prípade neobviňuj nikoho z vás dvoch, ale snaž sa viesť konštruktívnu debatu i napriek tomu, že by ťa v nej chcel manipulovať.

V každom prípade, dôležitú úlohu v takýchto situáciách zohráva aj jeho dĺžka a intenzita. Pokiaľ trvajú pridlho a intenzívne, niet dôvod v takomto vzťahu pretrvávať. Napätie sa bude totižto len zintenzívňovať a naberať na obrátkach predovšetkým z jeho strany. A práve ty budeš tou, ktorej budú práve tieto situácie ubližovať na psychickom, zdraví čoraz viac. Takéto správanie nie je tolerovateľné zo žiadnej strany.

Uvedom si jednu dôležitú vec, ktorou nie je žiadna iná ako tá, že človek, ktorý miluje úprimne a celým svojim srdcom, sa nikdy neponíži k tomu, aby ťa neustále dostával do takýchto situácií. V tomto prípade možno hovoriť aj o toxickom vzťahu bez hraníc a pravidiel.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating